17. července 2012 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Speciální mobil má ochránit Francouzky před násilím

Mobil (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobil (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Ve Francii se spouští program, který má nově ochránit ženy, jímž vážně hrozí násilí ze strany současných či bývalých partnerů. Tyto ženy obdrží od úřadů speciální mobil, který umožní rychlý policejní zákrok, upřesnil server francouzského deníku Le Parisien.

Ženě postačí třikrát stlačit poplašné tlačítko telefonu a bude spojena s nepřetržitě fungujícím pracovištěm odborných poradců. V případě bezprostředního rizika násilí ihned zasáhnou na pomoc volající ženě bezpečnostní síly, a to podle úřadů do asi deseti minut.

ČTĚTE TAKÉ:

Speciální mobil se bude přidělovat na základě jasně daných kritérií prokurátorem republiky, a to ženám, které jsou zjevně ve velmi velkém nebezpečí. To podle listu vysvětluje, proč k pondělnímu zahájení programu bylo zatím vybráno jen 15 případů. "Poplašný mobil" je poskytován na šest měsíců, poté maximálně na dalších šest měsíců.

"Když si uvědomíme, že každé dva dny zemře jedna žena na násilí svého partnera, tak chápeme potřebu jednat všemi možnými způsoby," říká k unikátní iniciativě představitelka pařížské radnice Fatima Lalemová.

Dodala, že program byl již vyzkoušen v jednom pařížském předměstí a ve Štrasburku, přičemž zachránil život nejméně jedné ženě.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.