13. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Google chce patent na 'tetování', které tlumí šum a prozradí lež

Google – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google – ilustrační foto. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký internetový gigant Google si nechává patentovat elektronické "tetování", které má pomoci usnadnit telefonování v hlučném prostředí.

Zařízení ale může i svítit, když z reakcí těla vyvodí, že jeho uživatel lže, informoval na webu britský deník Telegraph.

Žádost o udělení patentu v USA podala společnost Motorola, která patří Googlu. V dokumentu se uvádí, že elektronické "tetování" by mohlo vyřešit problém v podobě přerývaných telefonických rozhovorů na "velkých stadionech, rušných ulicích, restauracích a ve stavech nouze".

ČTĚTE TAKÉ:

Zařízení, které nemá název, by podle tvůrců fungovalo jako "přídavný hlasový vstup do mobilního telekomunikačního zařízení". V podstatě by šlo o mikrofon, který funguje spolu s mobilním telefonem, je možné si ho připevnit ke krku a který dokáže potlačit šum a hluk. Kromě toho ale vývojáři navrhují, že "tetování" by díky displeji reagujícímu na určité podmínky mohlo fungovat i jako detektor lži.

Zatím pouze patent

"Uvažuje se o tom, že uživatel může být nervózní nebo nemluvit pravdivě, což se může jevit rozdílnou galvanickou kožní reakci než u sebevědomějšího jedince mluvícího pravdu," píše se podle webu ve spisu.

Společnost si zařízení pouze nechala patentovat. To znamená, že na testy nebo výrobu nemusí nikdy dojít. Tvůrci si ale pohrávají s myšlenkou, že využívat by jej nemuseli jenom lidé. "Uvažuje se o tom, že elektronické tetování může být použito také na zvíře," uvádí se v dokumentu.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč