Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Google zveřejní počet žádostí od amerických tajných služeb

Google. - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google. - ilustrační | foto: Reprofoto

WASHINGTON Internetová společnost Google požádala soud dohlížející na americké zpravodajské služby, aby jí povolil zveřejnit počet úředních žádostí o informace o uživatelích, odůvodněných zájmy národní bezpečnosti USA.

Krok Googlu následuje po obdobném postupu společností Facebook, Microsoft či Apple, které si vyžádaly od vlády USA povolení zveřejnit počty požadavků od amerických úřadů v rámci monitorování uživatelů internetu.

Ale vláda souhlasila jen v omezené míře: zveřejnit se smí celkový celkový počet žádostí bez rozlišování mezi požadavky kriminálních vyšetřování a otázek národní bezpečnosti, a to pouze za půlroční období. Podle takto zveřejněných údajů se požadavky týkaly desetitisíců uživatelů, kterých jsou ve světě stamiliony.

ČTĚTE TAKÉ:

Kupříkladu Facebook sdělil, že ve druhé polovině roku 2012 od amerických úřadů obdržel kolem 9500 požadavků, které se týkaly kolem 18.500 uživatelů sítě (a těch má Facebook po světě více než 1,1 miliardy). Microsoft zase obdržel "různé požadavky", které se ve druhém pololetí 2012 týkaly kolem 31.000 uživatelů.

Google ale chce zajít dále a požádal soud o to, aby mu dovolil zveřejnit odděleně počet žádostí týkajících se národní bezpečnosti. "Pověst firmy byla poškozena nepravdivými informacemi v tisku a uživatelé Googlu se kvůli těmto nařčením znepokojují," vysvětlila společnost v žádosti soudu. Facebook, Google a Microsoft již dříve zdůraznily, že nikdy neumožnily americké vládě přímý vstup do svých počítačových sítí, jak nedávno tvrdily některé americké deníky.

Skandál s odposlechy

Zprávy o tajném programu, kterým zpravodajské služby USA sledují internetovou komunikaci, vyvolaly v minulých dnech v USA i v Evropě skandál. Americká rozvědka podle zveřejněných zpráv spolupracuje s velkými internetovými společnostmi, na jejichž serverech citlivá data získává. Podle americké vlády se tak děje v rámci protiteroristického programu Prism, který je legální, probíhá pod dohledem soudu a neodporuje zákonům USA.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!