18. prosince 2009 16:44, aktualizováno  17:24 Lidovky.cz > Byznys > Média

Google musí zaplatit 8 milionů za zveřejnění naskenovaných knih

Google (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google (ilustrační foto) | foto: ČTK

Americký Google podle pařížského soudu porušil autorské právo, když zveřejnil na internetu texty francouzských knih. Firma musí zaplatit 300.000 eur jako náhradu vzniklé škody a úroky francouzskému vydavatelství La Martiniere.

Soud americkému internetovému gigantu také uložil zaplatit 10.000 eur za každý den, dokud výtažky francouzských knih ze své databáze nestáhne.

Google má přitom v plánu nasnímat miliony knih a na internetu je zveřejnit. Sklidil za to vlnu kritiky od vydavatelů a knihoven, a to v Evropě i Spojených státech, napsala agentura AP.

Skupina La Martiniere, jež má kontrolu nad vydavatelským domem Editions du Seuil, argumentovala, že vydavatelé a autoři v nynější fázi digitální revoluce ztrácejí půdu pod nohama. La Martiniere a asociace francouzských vydavatelů a autorská organizace SGDL si stěžovaly, že skenování knih představuje jejich reprodukci a že by se za to mělo platit. Společně žádaly, aby Google zaplatil pokutu 15 milionů eur.

Autoři knih budou placení za kliknutí

Vydavatelům vadí, že si internetoví uživatelé můžou na internetu pročítat obsah knih bezplatně a Google přitom inkasuje peníze z reklamy, aniž by tvůrcům textů a držitelům vydavatelských práv vyplácel adekvátní odměnu.

"I když proces digitalizace nezastavíme, znamená to, že nemůžou nic z dotyčného digitalizovaného materiálu již použít," reagoval právník La Martiniere Yann Colin. Dodal, že i kdyby se Google odvolal, rozsudek bude vymahatelný okamžitě. Právnička Googlu Alexandra Neriová uvedla, že se podnik chce odvolat.

Ve Spojených státech se Google nedávno dohodl na vyrovnání se svazem autorů, který se s firmou o autorská práva soudil. Výsledkem je, že se bude zaznamenávat sledovanost záznamů a autoři dostanou kompenzace. Dohodu, která se vztahuje i na Británii a Austrálii, ale ještě bude schvalovat soud, dodal Reuters.

pok jw vju

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!