Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Některé filmy už nenajdete. Google smazal přes 50 milionů odkazů

Mirror The Pirate Bay na webu České pirátské strany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirror The Pirate Bay na webu České pirátské strany | foto: Reprofoto - tpb.pirati.cz

Přes 50 milionů odkazů na stránky s obsahem porušujícím autorská práva odstranila společnost Google za rok 2012 ze svého vyhledávače. Z českých stránek se nejvíce žádostí týkalo webu České pirátské strany.

Společnosti zastupující vlastníky autorských práv k filmům, hudbě a jinému šiřitelnému obsahu podaly v roce 2012 přesně 51 395 353 žádostí o odstranění odkazů na nelegální obsah z vyhledávače Google. Z údajů dostupných na stránkách společnosti to spočítal web TorrentFreak.com. Drtivé většině z nich společnost vyhověla.

Českým webům vévodí stránky Pirátů, Ulož.to má přes 3 tisíce

Z českých stránek se nejvíce stížností týkalo serveru České pirátské strany Piráti.cz, jenž svým vzhledem silně připomíná Seznam.cz. Vlastníci autorských práv na tomto webu označili přes 115 tisíc linků.

ČTĚTE TAKÉ:

"Největší příčinou bude náš proxy server, čili jakési zrcadlo serveru The Pirate Bay (služba pro sdílení torrentů), které provozujeme na stránkách tpb.pirati.cz," vysvětluje Ondřej Profant z pražské organizace strany. "Je to jeden z posledních fungujících přístavů Pirate Bay po světě, protože třeba naši britští kolegové nedávno podlehli a museli svoji verzi zastavit," dodává s tím, že služby jako The Pirate Bay jsou podle něj dobrým způsobem, jak se vyrovnat se zkostnatělostí distribučních společností a jejich monopolem na umělecká díla.

Co se stane s nahlášenými weby?

Požadavky společností směřovaly vůči konkrétním stránkám. Ty adresy, které Google ze svého vyhledávání odstranil, pak vyhledáváč nezobrazí, i kdyby obsahovaly relevantní obsah k dotazu uživatele. Google přitom vyhovuje téměř všem žádostem, protože není v jeho silách každou z nich prověřovat.

Vůči odkazům na v Česku populární službu Ulož.to směřovalo přes 3 tisíce stížností, což jej řadí na třetí místo za serverem fastshare.cz.

Nejvíce útočí hudební průmysl

Nejvíce odstraněných odkazů celkově, přes 2,4 milionu, směřovalo na Filestube.com. Další v pořadí jsou pak různé stránky zprostředkující sdílení souborů přes Torrenty - BitTorrent, SumoTorrent a další.

Kteří vlastníci autorských práv "jdou" po provozovatelích internetových úložišť nejhouževnatěji? Největší množství stížností, celkem přes dva miliony, pochází od velkých nahrávacích společností, jako jsou Sony nebo EMI, sdružených v Asociaci nahrávacího průmyslu. Pozadu nezůstávají ani velké softwarové společnosti jako Microsoft, tvůrci populárních seriálů, např. americké telelevize Fox nebo NBC, nebo porno průmysl.

Počet odstraněných odkazů ze za rok zvětšil 17,5 krát

Počet odstraněných odkazů přitom roste raketovým tempem. Během jednoho týdne v prosinci 2011 bylo z vyhledávání odstraněno kolem 200 tisíc odkazů. Za stejné období o rok později jich Google zrušil přes 3,5 milionu, což je 17,5 krát víc.

Samotný Google se stoupajícího množství stížností obává. Kvůli obrovskému množství žádostí totiž lze snadno smazat i obsah legální a legitimní.

"Až budou zákonodárci hodnotit efektivitu autorských zákonů, měli by zvážit celkový dopad regulace autorských práv na šíření informací on-line," vyzval Google politiky začátkem prosince.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....