22. listopadu 2016 19:52, aktualizováno  21:51 Lidovky.cz > Byznys > Média

Google v Česku postihl rozsáhlý výpadek. Nefungovaly YouTube ani Gmail

Google – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google – ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Internetový vyhledávač Google a další služby této společnosti postihl v úterý večer výpadek, trval zhruba hodinu a půl. Příčina byla technického charakteru. Uvedla to mluvčí české pobočky Googlu Alžběta Houzarová. Na výpadek upozornili na sociálních sítích uživatelé internetu, týkal se pravděpodobně zejména České republiky a Slovenska. Podle serveru Lupa.cz se služby Googlu začaly postupně vracet do normálu po 21:00.

Nedostupnost Googlu ve střední Evropě ukazoval web downdetector.com, který sleduje výpadky internetových služeb. K obnovení služeb Googlu v Česku pomohli mobilní operátoři a další poskytovatelé internetového připojení, kteří kolem 21:00 upravili nastavení sítí, napsal web Dotekomanie.cz, který se věnuje mobilním technologiím.

Komplikace zaznamenal i systém elektronické evidence tržeb, uvedla Lupa s odkazem na údaje serveru Hlídač EET, který monitoruje rozhraní, s nímž komunikují pokladny obchodníků. „Přímá souvislost s výpadkem Googlu není jasně prokázána, ale časově se špička shoduje,“ napsala Lupa. Server Hlídač EET ale později svá měření upravil, graf podle provozovatele obsahoval chybná měření. „Není možné udělat závěr, že se jednalo o výpadek EET. Šlo o problém na straně Hlidače EET,“ uvedl server.

Analýza podle Downdetector.com.

Analýza podle Downdetector.com.

Americký internetový gigant má přes 70 poboček ve více než 40 zemích na světě. Česká pobočka Google nyní zaměstnává zhruba 30 lidí, tržby se loni zvýšily o 15 procent na 239 milionů korun a zisk zůstal na zhruba deseti milionech.

Lidovky.cz, ČTK