Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Google začne v USA nabízet už i připojení k internetu

Google. Logo společnosti u centrály firmy v Silicon Valley. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google. Logo společnosti u centrály firmy v Silicon Valley. | foto: Mario AnzuoniReuters

NEW YORK Internetový gigant Google oznámil, že hodlá v některých oblastech Spojených států nabízet vysokorychlostní připojení k internetu. Firma chce nejprve vybudovat zkušební síť z optických vláken, jež by měla poskytovat výrazně rychlejší připojení, než je nyní běžné. Současní poskytovatelé připojení k internetu ale její oznámení považují spíše za reklamní tah než skutečný záměr.

Testovací síť by Google chtěl začít budovat ještě letos. Měla by umožnit připojení 50.000 až 500.000 domácností. Kde by měla síť vzniknout, ani kolik by měla stát, zatím společnost nezveřejnila.

Podle jejího zástupce chce Google jejím prostřednictvím uspíšit rozvoj rychlejších sítí a předvést služby, které by mohly nabízet, jako je například rychlé stahování videa, uvedl deník The Wall Street Journal (WSJ).

Případná realizace záměru by podle něj byla pro internetovou společnost riskantní. Google jako poskytovatel připojení k internetu nemá téměř žádné zkušenosti a nedisponuje ani celonárodní sítí jako jeho případní konkurenti. Fiasko záměru by také mohlo ohrozit pověst internetové firmy.

Podle WSJ tak je oznámení firmy možná stejnou měrou technologické jako politické. Rovněž případná konkurence si myslí, že skutečné záměry Googlu jsou úplně jiné.

Regulační úřady ve Spojených státech se totiž blíží dokončení návrhu národního plánu pro vysokorychlostní připojení. Dokument by měl obsahovat návrhy, jak zajistit dostupné a rychlé připojení k internetu pro všechny Američany. Google se zasazuje právě za to, aby poskytovatelé nabízeli rychlejší připojení k internetu, aby lidé mohli lépe využívat jeho služby, jako je například populární portál pro sdílení videa YouTube.

"Přimlouvali jsme se za to, aby (Federální telekomunikační komise) nechala vytvořit testovací síť, a takhle svá slova podpíráme i penězi," uvedla produktová manažerka Googlu Minnie Ingersollová. Zkušební místa chce firma vybrat letos a cena, za niž bude připojení nabízet, prý bude "konkurenceschopná".

Podle Scotta Clelanda z organizace Netcompetition.org, která zastupuje řadu telekomunikačních firem, je ale oznámení Googlu jenom snahou ovlivnit veřejnost. "Google je na jedné straně zastáncem nařízení, která dusí rozvoj vysokorychlostního připojení, a na druhé straně říká, že telekomunikační společnosti musejí utratit stovky miliard dolarů, aby poskytli ultrarychlé připojení všem Američanů," řekl Cleland deníku The New York Times.

Federální telekomunikační komise nicméně záměr provozovatele nejznámějšího světového internetového vyhledavače přivítala, stejně jako různá občanská sdružení. Ve Spojených státech se totiž již delší dobu diskutuje o takzvané síťové neutralitě. Podle jejích zastánců by poskytovatelé připojení například měli zajistit poskytovatelům obsahu přístup do svých sítí za stejných podmínek. Vstup Googlu, který staví na otevřenosti, mezi poskytovatele připojení by tak hrál do karet příznivcům síťové neutrality.

Internetový gigant nicméně uvedl, že rozhodně nehodlá vybudovat celonárodní síť, jakou ve Spojených státech provozují například společnosti Comcast nebo Verizon. Jeho vstup na nové pole by také kvůli možným vysokým nákladům mohl znervóznit investory, podotkl The Wall Street Journal.

Google, který v současnosti poskytuje jen bezdrátové připojení asi 20.000 lidí v městě Mountain View, se podle deníku zveřejněním záměru snaží především tlačit na poskytovatele připojení, aby vylepšili své sítě.

Společnost dlouhodobě není spokojená s rychlostmi internetových přípojek ve Spojených státech, jež v tomto ohledu zaostávají za jinými vyspělými zeměmi, uvedly také The New York Times.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...