Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Turecký prezident chce kontrolu internetu. Přišel o příznivce na Twitteru

Twitter - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter - ilustrační | foto: Shutterstock

ANKARA Turecký prezident Abdullah Gül během jediného dne přišel o zhruba 80 000 příznivců na mikroblogové síti Twitter. Lidé si odběr jeho textových sdělení hromadně odhlašují, protože v úterý podepsal kontroverzní zákon, jímž chce konzervativní vláda islamisty Recepa Tayyipa Erdogana posílit kontrolu internetu.

Gül je na sociálních sítích mimořádně aktivní. Paradoxně právě prostřednictvím Twitteru vyhlásil zákon, který podle opozice a mnoha nevládních organizací oklešťuje svobodu vyjadřování. Poté, co dal prezident zákonu zelenou, turečtí uživatelé internetu zahájili protestní kampaň vyzývající k přerušení sledování hlavy státu na Twitteru.

Gül oznámil, že se pro tento krok rozhodl poté, co jej vláda ujistila, že navrhne změny nejkontroverznějších částí zákona. Turečtí uživatelé internetu však schválení normy odsoudili. "Cenzura byla schválena, Turecko se zařadilo mezi země, které nejvíc potlačují svobodu vyjadřování," napsal na svém twitterovém účtu jeden z odpůrců zákona Faruk Demir.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle agentury AFP vláda už v úterý večer šesti stranám zastoupeným v parlamentu představila návrh na změny v zákoně, jenž v nynější podobě umožňuje tureckému komunikačnímu úřadu (TIB) blokovat internetové stránky bez rozhodnutí soudu.

Po navrhované úpravě by TIB musel blokování stránek oznamovat soudu, který by mohl do 48 hodin opatření telekomunikačního úřadu zrušit. Odpůrci zákona tvrdí, že exekutiva chce s pomocí cenzury umlčet protikorupční kampaň, která v posledních dvou měsících otřásala vládou.

Turecká vláda chce mít možnost blokovat některé webové stránky či klíčová slova. Státní správě dává zákon možnost shromažďovat a dva roky uchovávat údaje o internetových aktivitách a komunikaci jednotlivých uživatelů webu.

Důvodem těchto opatření je podle vlády "ochrana rodiny, dětí a mládeže před informacemi na internetu podněcujícími k užívání drog, sexuálnímu zneužívání a sebevraždám".

Tvrdá cenzura

Premiéru Erdoganovi se vysoká popularita internetových sociálních sítí dlouhodobě nelíbí. Během loňských masových protivládních demonstrací, které vypukly na istanbulském náměstí Taksim, označil za jednoho z původců protestů právě mikroblogovou síť Twitter.

V téměř 75milionovém Turecku je podle AFP přibližně 34 milionů uživatelů internetu. Turecko již v nedávné minulosti čelilo kritice za snahy o omezování svobody slova a přístupu k informacím. Společnost Google ve zprávě zveřejněné koncem minulého roku označila Turecko za zemi patřící ke skupině států nejaktivněji cenzurujících web, čímž jej zařadila například vedle Číny.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...