Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Hackeři hráče neodradili. Na PlayStationu paří dál

Firma Sony obnovuje PlayStation Network po útoku hackerů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firma Sony obnovuje PlayStation Network po útoku hackerů. | foto: Reuters

NEW YORK Kolaps herní sítě PlayStation Network, kterou Sony musela po rozsáhlé krádeži osobních dat shodit, lidi od internetových her podle zdrojů z odvětví neodradil. Když firma v polovině měsíce službu obnovila, vrhly se na ni opět miliony uživatelů dychtivých po přestřelkách či sportovních bitvách s kamarády.

Zatímco incident Sony plnil zpravodajské titulky a vzešly z něj složité soudní spory, vyšlo také najevo, že obavy o bezpečnost osobních dat herní odvětví nevykolejí. Herní síť Sony přitom byla v USA mimo provoz zhruba měsíc a únik privátních dat ohrozil více než 100 milionů uživatelských účtů.

"Některé hráče více znejistil odepřený přístup na síť, než únik osobních informací," uvedl Ted Pollak, portfoliový manažer fondu Electronic Entertainment Fund, který do odvětví video her investuje.

Kvůli výpadku Sony přijde o 170 milionů dolarů
Sony odhaduje, že ji výpadek sítě způsobený hackery letos připraví o zisk 170 milionů dolarů. Tato ztráta je ale malá v porovnání s tím, co za online hry inkasují jejich vydavatelé. Activision Blizzard vykázal tržby z digitálních kanálů za poslední čtvrtletí 428 milionů dolarů a Electronic Arts měla čtvrtletní online příjem 211 milionů.

Čtěte také

Sony není zdaleka jediná herní služba, která měla bezpečnostní problémy. Xbox Live Service od Microsoftu v roce 2007 sklízel kritiku za to, že se nechtěně stal zprostředkovatelem takzvaného phishingu, kdy se pachatelé snaží vylákat hesla či čísla kreditních karet podvodnými e-maily. Nyní Microsoft vydává pro své uživatele rady a obecné tipy, kterých se mají držet, aby se nepříjemnostem vyhnuli.

A zcela nedávno hackeři napadli divizi Eidos Montreal společnosti Square Enix, která dodává oblíbenou hru Final Fantasy. Ukradeno bylo přes 25.000 e-mailových adres včetně 350 životopisů uchazečů o práci.

Chránit osobní data lze prostřednictvím herních karet
Odvětví on-line her se situaci přizpůsobuje a uživatele chrání, zejména v případě informací na platebních kartách. Microsoft i Sony proto prodávají předplacené karty pro své internetové sítě, například v řetězci GameStop.

K tématu

Karty se původně zavedly kvůli dětem, aby mohly hrát přes internet hry a jejich rodiče nemuseli pustit na síť data ze svých platebních karet. Nyní tyto herní karty zajišťují ochranu dat všem hráčům.

Předplacené karty zavedl Nexon, specialista na webové hry, v roce 2007 a od té doby na nich pozoruje výrazný vzestup tržeb. Také Nexon uvádí, že incident Sony byl sice nešťastný, lidem ale v dalším internetovém hraní nezabrání.

Manažeři světově největší maloobchodní sítě pro video hry GameStop navíc podotýkají, že incident Sony odkryl, jak rozšířené je hraní na webu. Před kolapsem sítě Sony mnozí lidé netušili, že se do ní zapojilo 100 milionů lidí.

V USA a Evropě začala Sony obnovovat provoz sítě 15. května, tuto sobotu s tím začala v Japonsku a zbytku Asie. Podnik chce všechny služby PlayStation Network opět zprovoznit do konce měsíce.

Sony zřejmě zažila největší útok na osobní data svého druhu. Hackeři se dostali k údajům na 77 milionech zákaznických účtů z PlayStation Network a zábavní distribuční platformy Qriocity; 90 procent z nich bylo z USA a Evropy.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!