12. ledna 2015 19:07, aktualizováno  20:55 Lidovky.cz > Byznys > Média

Hackeři Islámského státu napadli twitter Centrálního velení USA. Zveřejnili osobní data generálů

Údajní stoupenci teroristů z Islámského státu napadli twitterový účet... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Údajní stoupenci teroristů z Islámského státu napadli twitterový účet... | foto: YoutubeReprofoto

PRAHA Údajní stoupenci teroristů z hnutí Islámský stát napadli twitterový účet Centrálního velení USA (Centcom) a jeho stránky na YouTube. K útoku došlo krátce po projevu prezidenta USA Baracka Obamy o kybernetické bezpečnosti. Vedení Pentagonu útok potvrdilo, únik žádných citlivých informací ale prý nezaznamenalo.

„Zjevně byl účet napaden,“ řekl novinářům vysoký americký armádní činitel. Na Twitteru se objevil vzkaz „Američtí vojáci, dejte si pozor, přicházíme“ podepsaný zkratkou Islámského státu. „IS je tady, jsme ve vašem počítači, na každé vojenské základně,“ vzkázali hackeři do Washingtonu.

Hackeři Islámského státu napadli twitter Centrálního velení USA.

Další tweety údajně obsahují data z vnitřní sítě amerického ministerstva obrany, například mapu Číny s vyznačením vojenských objektů. Další snímky údajně zobrazují vojenská zařízení v Severní Koreji. Na napadeném twitterovém účtu se rovněž objevila jména, adresy a další osobní údaje amerických generálů.

  • Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku známé pod názvem Centrální velení nebo zkratkou Centcom zajišťuje bezpečnostní zájmy USA v oblasti Blízkého východu až po Střední Asii.
  • V současné době koordinuje letecké útoky na síly Islámského státu v Iráku, angažovalo se ve válkách v Perském zálivu a v Afghánistánu.

Americké úřady v komentáři k útoku hackerů vyzvaly novináře, aby rozlišovali mezi napadením veřejné sociální sítě a útokem na vnitřní armádní servery, k němuž nedošlo. Televize CBS uvedla, že mnohá data včetně adres vysokých důstojníků jsou veřejně dostupná, jiná značně zastaralá. Snímky vojenských zařízení Číny a KLDR údajně nepořídila armáda, ale Massachusettský technologický institut (MIT).

„Akce je ponižující“

K útoku se přihlásila skupina CyberCaliphate, která počátkem měsíce napadla twitterové účty dvou amerických regionálních médií a televizní stanice v Marylandu. „Akce je ponižující, ale k ohrožení bezpečnosti a vyzrazení tajných informací nedošlo,“ řekl novinářům nejmenovaný bezpečnostní analytik Pentagonu.

Prezident Obama v projevu k pracovníkům Federální obchodní komise (FTC) prohlásil, že inovační technologie přinášejí spolu s výrazným civilizačním pokrokem i velká ohrožení zájmů USA. Šéf Bílého domu hodlá navrhnout zákon, který by ukládal společnostem napadeným hackery informovat do 30 dnů své klienty o tom, že jejich data se stala terčem útoku. Podobná federální legislativa zatím podle Obamy v USA chybí.

Lidovky.cz, ČTK