7. března 2013 21:07, aktualizováno  21:53 Lidovky.cz > Byznys > Média

Hackeři? Krátce před projevem Klause vypadly weby České televize

Weby České televize napadli hackeři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Weby České televize napadli hackeři. | foto: Reprofoto

PRAHA Weby České televize vypadly krátce před posledním projevem Václava Klause v prezidentském úřadu. Po sedmé hodině večer došlo k výpadku internetových stránek České televize a ČT24 včetně streamového vysílání. Při načítání stránky se objevilo hlášení 404 - Not Found. Mluvčí televize Michaela Fričová zatím nechtěla spekulovat, zdali měl výpadek něco společného s kybernetickým útokem na české weby v posledních dnech.

"S ohledem na rozsah a komplexnost webu nelze zatím s přesností říct, jaké byly příčiny výpadku internetových stránek," uvedla Fričová. Podle ní není vyloučená ani možnost dalších výpadků.

Česko tento týden zasáhla vlna kybernetických útoků. Vše začalo v pondělí útokem na největší zpravodajské weby, mimo provoz byl i server Lidovky.cz. V dalších dnech zkolaboval internetový portál Seznam.cz a poté následovaly ataky na weby státních úřadů či tuzemských bank.

Rozlučkový projev Václava Klause
Nyní došlo i k útoku na web České televize. "Mohu potvrdit, že kolem sedmé hodiny večer jsme dostali hlášení o výpadku našich webů," uvedla Fričová. Jak dlouho ale byly weby celkem mimo provoz, odhadnout nedokázala.

Kybernetické útoky na české weby

Nešel ani web ČT24, který sice později opět naběhl, ale nefunkční byl živý stream vysílání, tedy rozlučkový projev prezidenta Václava Klause. Informoval o tom server digizone.cz.

hmHana Mazancová