12. května 2014 19:59 Lidovky.cz > Byznys > Média

Hackerský klub nabízí čestné členství Manningové i Snowdenovi

Edward Snowden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edward Snowden | foto: ČTK

BERLÍN Německá hackerská organizace Chaos Computer Club (CCC) nabízí čestné členství bývalému analytikovi amerických zpravodajských služeb Edwardu Snowdenovi a Chelsea Manningové, která stála za únikem diplomatických depeší zveřejněných následně serverem WikiLeaks. Odsouhlasili to velkou většinou členové klubu při nedělním hlasování, uvedla agentura AP.

Mluvčí CCC Constanze Kurzová uvedla, že členové organizace, která se označuje za "největší evropské sdružení hackerů", se rovněž rozhodli finančně podpořit Snowdena v jeho snahách vyhnout se vydání do Spojených států. Žádné další podrobnosti ale neupřesnila.

Snowden vynesl na veřejnost informace o monitorování mezinárodních telekomunikačních dat americkou tajnou službou NSA. Nyní je v Rusku, kde získal dočasný azyl. Ve Spojených státech ho obvinili ze špionáže a dalších trestných činů a hrozí mu v případě odsouzení až 30 let vězení.

V USA lidé demonstrují za Manningovo osvobození

V USA lidé demonstrují za Manningovo osvobození

Manningová nyní podstupuje přeměnu pohlaví. Původně vojín Bradley Manning poskytl v letech 2009 a 2010 serveru WikiLeaks přes 700.000 utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu. Byl obžalován z dvacítky trestných činů, za které mu hrozilo až 90 let vězení. Nyní si odpykává trest v délce 35 let.

ČTK, Lidovky.cz