Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Herecká sázka na jistotu. V nejúspěšnějších filmech hrají Čermák a Bydžovská

„Všichni tvrdí, že je srab. Což se projevovalo tak, že se kvůli penězům dokázal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Všichni tvrdí, že je srab. Což se projevovalo tak, že se kvůli penězům dokázal... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Nejúspěšnějšími českými herci jsou Hynek Čermák a Zuzana Bydžovská. Podle magazínu Index LN totiž hrají nejčastěji v nejnavštěvovanějších českých filmech.

Nejúspěšnější český film loňského roku, komedie Život je život s Ondřejem Vetchým a Simonou Stašovou, utržil v roce 2015 v kinech jen 33 milionů korun. V žebříčku návštěvnosti vedeném Unií filmových distributorů tak skončil až na 12. místě.

O rok dříve přitom jiný český snímek statistiku ovládl, nejnavštěvovanější totiž byli Tři bratři Jana Svěráka s tržbami téměř 74 milionů korun. A jiná komedie, Ženy v pokušení, dokonce jen v roce 2010 utržila skoro 124 milionů korun. Filmový průmysl totiž v České republice patří mezi nejméně jistý a prakticky neodhadnutelný byznys.

Film jako největší ruleta

Filmový režisér a producent David Ondříček mluví v této souvislosti o „největší ruletě“: „Film je jako každá jiná investice, můžete velmi vydělat i velmi prodělat. Má ale tu výhodu, že je to nejrychlejší otočení peněz. Proto má takový finanční potenciál v Americe a všude na Západě,“ popisuje ve velkém rozhovoru pro magazín Index LN tvůrce Samotářů, Jedné ruky netleská či temné detektivky Ve stínu.

„Do jisté míry je to loterie, kterou můžete zkusit statisticky propočítat, ale vždy rozhoduje zájem diváků, a ten je nevyzpytatelný,“ říká Ondříček, jehož produkční firma Lucky Man Films stojí i za loňským snímkem Ztraceni v Mnichově či za mezinárodní koprodukcí Anthropoid, která zahájil filmový festival v Karlových Varech.

Nejúspěšnější české filmy

Foto: Infinity Prague, Bioograf Jan Svěrák, Bontonfilm, Falcon, Fénix Film, Bioscop

Ve filmu podle Ondříčka navíc prakticky nefungují pravidla, což se projevuje i v honorářích hvězd. Například režisér si podle jeho slov může za celovečerní snímek vydělat od tří set tisíc do pěti milionů korun.„Je to džungle, kde jsou nastavená jen určitá schémata. A na tom je založený celý filmový byznys, ze schémat se dá vystoupit. Když je něco úspěšné, tak si za to řeknete o víc peněz,“ vysvětluje Ondříček.

Čermák a Bydžovská kralují návštěvnosti

Index LN přesto sestavil žebříček nejúspěšnějších filmových herců a zmapoval i jména režisérů, jejichž filmy vydělávají v poslední době nejvíce peněz. Když odhlédneme od tržeb i velikosti role a zaměříme se pouze na to, zda se daný film dostal v letech 2011 až 2015 do žebříčku padesáti nejnavštěvovanějších snímků roku, vyjde nám, že v nejúspěšnějších dílech hrají nejčastěji Hynek Čermák, Bolek Polívka a Norbert Lichý. Z hereček Zuzana Bydžovská, Eva Josefíková a Aňa Geislerová.

Na předních příčkách zcela chybí známé tváře jako třeba Miroslav Donutil, který se za posledních pět let v žebříčku ocitl s jediným filmem, a sice Dědictví aneb Kurva se neříká. Vzhledem k jejich popularitě skončili překvapivě nízko také Václav Vydra, Vojtěch Kotek či Jiří Macháček.

U hereček překvapí například to, že se oblíbená Slovenka Vica Kerekes objevuje jen ve čtyřech takovýchto filmech, naopak Alena Mihulová, u níž se loni v souvislosti s oceňovaným snímkem Domácí péče mluvilo o velkém návratu na stříbrné plátno po dlouhé době, natočila v předchozích pěti letech hned pět filmů s umístěním v první padesátce.

Aktuální číslo magazínu Index LN je právě k dispozici na stáncích.

Nakolik však zajišťují známá jména návratnost a výdělky, představuje pro producenty většinou velkou neznámou. Spíše se tak postupuje podle citu. „Případy velkých úspěchů i velkých propadů jsou u domácích filmů postavených na hvězdách stejně časté,“ říká producent Čestmír Kopecký, který natočil třeba legendární Nudu v Brně.

Které hvězdy jsou sázkou na jistotu, netuší prý ani producent Bastardů Tomáš Magnusek, pověstný tím, že dokáže ke spolupráci nalákat i herce, kteří se v českých filmech už prakticky neobjevují, třeba Jana Třísku: „V USA je to tak, že obsadí některou hereckou osobnost a už v tu chvíli vědí, že se jim to finančně vrátí.

Myslím si ale, že tady to tak není – a možná už ani tam.“ Zároveň ale přiznává, že je herecké obsazení klíčové. Je to totiž mnohdy to první, co diváka na film přiláká. Sázka na jistoty je dost ošidná i podle Ondřeje Trojana, který produkoval některé z nej­úspěšnějších filmů Jana Hřebejka: „Díky obrovské konjunktuře výroby televizní i distribuční tvorby se hvězdy rychle okoukají,“ říká.

Kteří režiséři točí v současnosti největší filmové trháky, čtěte v magazínu Index LN právě ve vybraných trafikách.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč