Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Herecké hvězdy Lasica a Vášáryová vrátí na české obrazovky slovenštinu

Emília Vášáryová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emília Vášáryová | foto: Lidové noviny

PRAHA Podle skutečných příběhů byl natočen nový česko-slovenský seriál nazvaný Kriminálka Staré Město, který se na obrazovkách České televize (ČT) objeví od 20. září. Natočený byl v koprodukci se Slovenskou televizí a jeho děj se odehrává v obou zemích. Dvojici kriminalistů ztvární Zuzana Fialová a Matěj Hádek.


"Je to česko-slovenský projekt, kde hrají čeští i slovenští herci. Je spojený s tím, jak to bývá v životě," řekl režisér seriálu Ján Sebechlebský. Upozornil, že jde o divácky přitažlivé téma.


"Detektivní příběhy jsou vždy zajímavé. Nesou v sobě napětí a zároveň obsahují paralelní napínavý děj, pokud jde o osobní život lidí. Zároveň jsme se snažili, aby to působilo civilně," uvedl. Zápletka se odvíjí od osudu bratislavské policistky, která se vrací do zaměstnání po mateřské dovolené. Manželství se jí rozpadlo a do práce se ponoří navzdory tomu, že zanedbává malého syna. Je velmi zapálená a ocitne se i v ohrožení života.Podle tvůrců by diváky měl seriál upoutat mimo jiné dobrým obsazením českými i slovenskými herci; kromě ústřední dvojice v něm hrají například Milan Lasica, Emília Vášáryová, Jiří Štěpnička, Jiří Langmajer, Sandra Nováková či Marko Igonda. Herci mluví svou mateřštinou a na české obrazovky se tak po mnoha letech vrátí při pravidelném pondělním vysílání slovenština.

"Byla to pěkná práce. Zajímavé na tom je to, že jsou tam Češi a Slováci dohromady. Dialogy jsou česko-slovenské. Jsme nejbližší národy a to mě na tom bavilo," řekl Hádek. V seriálu ztvárnil roli kriminalisty, který má otce Čecha a matku Slovenku. "Žije v Bratislavě a má rád svou práci. Snaží se na všechno ale dívat s nadhledem," přiblížil děj.

Seriál obsahuje sedm uzavřených kriminálních příběhů. "Každý je jiný, má jinou barvu. Vždy tam ale jde o násilí a ohrožení života. Bude to dost napínavé," řekl Sebechlebský.

Autorem námětu je zkušený slovenský kriminalista, který úspěšně publikuje detektivky pod pseudonymem Dominik Dán. Na Slovensku patří mezi nejvydávanější autory. Z české strany na scénáři spolupracoval scenárista Alex Koenigsmark. Dramaturgem je Jan Otčenášek, za kamerou stál Peter Kelíšek.

Sebechlebský upozornil, že na Slovensku nebyl dosud takový seriál nikdy natočen, zatímco v Česku je jejich tradice dlouhá. Jde podle něj o velmi aktuální téma. "Zločin nezná hranice a to nejen mezi Českou a Slovenskou republikou, ale je napříč evropskými zeměmi i kontinenty. Nezáleží na tom, jak se mění vláda nebo režim. Zločinci mezi sebou spolupracují. Byli jsme toho svědky v minulosti a funguje to stále," uvedl. Podle režiséra se počítá s tím, že na sedm natočených dílů naváže pokračování.

Stále jde o život

Policistka v hlavní roli

,

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...