6. prosince 2010 21:28, aktualizováno  23:12 Lidovky.cz > Byznys > Média

Historický milník pro internet. Bude se moci roztáhnout do nekonečna

Internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet | foto: Shutterstock

CARTAGENA (KOLUMBIE) Mezinárodní internetoví experti v Kolumbii jednají o přechodu do nové éry internetu. Příští verze internetového protokolu označovaná IPv6 umožní rozšířit kapacity počítačové sítě téměř do nekonečna, uvedli lidé z Internetové společnosti pro určování jmen a čísel (ICANN), která dohlíží na přidělování internetových adres.

Do Cartageny se sjelo přes tisíc lidí z celého světa. Jednají o expanzi webu, která se považuje za historický milník. Zatímco dosavadní protokol IPv4 umožňuje existenci zhruba čtyř miliard adres, nová generace ponechá otevřený prostor pro miliardy miliard adres.

Nový protokol bude platit, až ho odsouhlasí vlády zemí světa, uvedl prezident ICANN Peter Dengate. Nynější setkání expertů má za cíl připravit přechod na nové schéma, napsala agentura AFP.

252 adres pro každou hvězdu ve známém vesmíru

V současnosti hlavním důvodem pro převzetí IPv6 je větší adresní prostor: adresy v IPv6 jsou 128 bitů dlouhé, oproti 32 bitům u IPv4. Díky většímu adresnímu prostoru odpadá potenciální vyčerpání adresního prostoru IPv4.

Protokol IPv4 též nevyhovuje současnému nárustu přenosových rychlostí (zejména kvůli přenosu multimediálních dat – videokonference, internetová televize, telefonování po internetu atd.).

Absurdně velký
Běžně jsou uváděny příklady ukazující, jak až absurdně velký je adresní prostor IPv6. Obsahuje počet 5x10^28 adres pro každého z 6,5 miliardy dnes žijících lidí. Nebo také 252 adres pro každou hvězdu ve známém vesmíru.

Pro používání IPv6 není ze strany uživatele v moderních operačních systémech nutná žádná speciální příprava. Předpokládá se, že protokol IPv4 bude v dohledné budoucnosti i nadále podporován.

Zdroj: Wikipedia.

ČTK