Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Hitlera rozzuřeného nad iPhonem už na YouTube neuvidíte

záběr z filmu Der Untergang (Pád Třetí říše) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy záběr z filmu Der Untergang (Pád Třetí říše) |

LONDÝN/PRAHA Na požádání vlastníků práv na snímek Pád třetí říše stáhl server YouTube z internetu videa parodující jednu z klíčových scén.

Na serveru je sice stále možné shlédnout desítky scének s rozzuřeným nacistickým diktátorem, ty nejpopulárnější z něj ale už zmizely.

Videa s Adolfem Hitlerem jsou na internetu velikým hitem. Zvláště pak scéna z filmu Pád třetí říše (Der Untergang) Olivera Hirschbiegela. Vůdce v ní řve na své generály poté, co se dozví, že Německo prohrává válku.

Na serveru YouTube se v uplynulých letech objevily desítky videí parodujících tento výjev.

V jednom spotu je třeba Hitlerovi oznámena zpráva, že se rozpadají Oasis, v jiném, že zemřel Michael Jacksonv jiném, že Usain Bolt zlomil rekord. V dalším zase reaguje na nový díl filmu Star Trek či na to, že Apple vyvinul iPad.

Postihlo to i v Česku oblíbenou parodii na kauzu "turbostudia" na plzeňských právech.

Místo čtyřminutového dílka s Hitlerem, který vybuchuje vztekem, že přišel o titul JUDr. získaný v Plzni, se na obrazovce objeví upozornění: "Video obsahuje obsah partnera Constantin Film, který ho zablokoval na základě autorských práv." Na YouTube zaznamenalo přes 755.000 spuštění a před několika měsíci se odkaz na něj lavinovitě šířil českými e-maily.

ČTĚTE VÍCE: Jak Hitler zjistil, že je Michael Jackson mrtvý

To, co ale přišlo vtipné návštěvníkům internetu, rozčílilo firmu vlastnící autorská práva k filmu. Důrazně YouTube požádala o to, aby byly spoty z internetu okamžitě staženy.

Vůdce jako zdroj zábavy Odborníci v této souvislosti také upozorňují na šířící se trend, kdy je Hitler často využíván v zábavním průmyslu. "Donedávna byl Hitler démonizován a zobrazován nikoli jako lidská bytost, ale samotný ďábel," citoval britský list The Guardian německého kritika Daniela Erka, který dlouhodobě upozorňuje právě na oblibu Hitlera v oblasti populární kultury.

Člen vedení Constantin Film Martin Moszkowicz v rozhovoru pro časopis Stern uvedl, že firma nechává parodické scénky z tohoto válečného dramatu z internetu mazat už dva nebo tři roky. "Je to naše strategie zasahovat proti jakémukoli druhu porušování autorských práv, a to bez ohledu na to, o jaký film se jedná," vysvětlil postoj společnosti.

Té prý nejde o to posuzovat, co je vtipné a co ne, ale výlučně o ochranu svých filmů. "Zároveň si myslím, že lidé reagují jinak, když vědí, o co v této scéně jde. Mnoha totiž nedojde, že v tento moment, kdy Hitler dostane zprávu, že prohrál válku, v Evropě už zemřelo mnoho milionů lidí," doplnil Moszkowicz.

Režiséra tohoto snímku z roku 2004 Olivera Hirschbiegela naopak parodování scény z jeho díla těšilo. Lednovému vydání časopisu New York Magazine řekl, že pro tvůrce nemůže být větší kompliment, než když je často citován.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!