Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Hrdinové dnešní doby. Komu dáte svůj hlas?

Martin Velíšek s ženou Ivou a malou Valentinkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Velíšek s ženou Ivou a malou Valentinkou | foto: Lidové noviny

Jako každý rok se i letos uděluje Cena Michala Velíška. Příběhy statečných lidí jste mohli sledovat v pořadu TV Nova Střepiny. Nyní máte možnost rozhodnout, kdo cenu pro novodobého hrdinu získá. Hlasovat můžete do 11. prosince. Tady jsou tři příběhy odvahy:

Cenu Michala Velíška každoročně pořádá Nadace ADRA ve spolupráci s TV Nova. Letos se koná již 6. ročník. Cílem kampaně je zviditelnit postoje slušnosti, odvahy a statečnosti, které by neměly chybět v chování každého z nás.

Nominován mohl být každý, kdo není profesionální záchranář, policistou, hasičem nebo lékařem a v posledních 12 měsících zachránil svým činem lidský život. Ze 41 příběhů, které došly v řádném termínu, nominoval Výbor tři příběhy, které představil pořad TV Nova Střepiny. Poté, co se odvysílal poslední z nich, bylo spuštěno internetové hlasování. O vítězi tedy rozhodnete právě vy. Hlasovat můžete na www.adra.cz/nadace-adra.

Tři hrdinové dnešní doby:

Zastal se cestujících a zadržel výtržníka s nožem

Martin Diamant
, 29 let:
Z Prahy jel 5. 3. 2011 okolo jedenácté hodiny večerní metrem C, na trase Nádraží Holešovice - Kobylisy. Přímo ve voze se zastal neznámého cestujícího a jeho partnerky, které urážel a fyzicky napadl nějaký muž. Třebaže svědkem incidentu bylo více lidí, k Martinovi se přidal jen jeden cestující. Zamířili k napadenému cizinci, a tak na sebe upoutali násilníkovu pozornost. Začala potyčka. Vlak zastavil ve stanici Kobylisy a Martinovi se podařilo výtržníka vytlačit z vagonu na nástupiště. Ten se ale do vozu vrátil a vytáhl nůž. Ostatní cestující utekli dalšími dveřmi pryč. Martin z vozu také utekl, duchapřítomně však kontaktoval strojvedoucího, který okamžitě zavřel dveře vagonu, a celá souprava zůstala stát. Útočník, 39 let, tak zůstal v pasti až do příchodu policie.

Pobodali ho kvůli frontě na poště

Josef Holák
, 28 let:
Z Jirkova byl i se svou rodinou 17. 8. 2011 před devátou hodinou na místní poště. Přišel tam muž, který lidi stojící ve frontě předběhl. Když se ohradili, začal jim sprostě nadávat. Poté, co se hrubě obořil i na paní Holákovou a staršího pána, vložil se do začínajícího incidentu Josef. Tím na sebe strhnul jeho pozornost. Začala mezi nimi potyčka. Násilník vulgárně nadával a opakovaně Josefa vyzýval, aby šel s ním ven a tam si vše vyříkali. Na to ale Josef nepřistoupil. Když pan Holák později vyšel z pošty, výtržník se na něj vrhnul. Začala rvačka a násilník vytáhl nůž. Několikrát Josefa bodl do hrudníku, poté si vyzvedl balíčky na poště, nasedl do auta a odjel. Pan Holák, otec svou dětí, musel podstoupit náročnou operaci a dodnes je v pracovní neschopnosti. Agresivní muž, 34 let, byl záhy dopaden policií a je ve vazbě.

Zachránil rodinu z hořícího domu

Martin Spiridonov
, 12 let: Z Orlové zachránil 19. 3. 2011 z domu, kde začalo hořet, svou rodinu (matka byla zrovna nakupovat). Nejdříve vyvedl do bezpečí 80leté prarodiče, 3letou sestru a otce po dvou mrtvicích. Protože se oheň rychle šířil, 22letého bratra-vozíčkáře nemohl už z 2.patra odvézt, a tak utěsnil otvory v pokoji, bratra přivezl k otevřenému oknu, dal mu na obličej mokrý ručník a zavolal hasiče.


Hlasovat můžete ZDE


Akce Ceny Michala Velíška vyvrcholí předáním ceny vítězi 15. prosince 2011 v reprezentačních místnostech primátora hl. Prahy na Mariánském náměstí. Na programu bude tradičně i seminář, předcházející slavnostnímu večeru. Jeho tématem bude letos "Odvaha vytrvat aneb Několik let po události".  

Cena Michala Velíška se uděluje od roku 2006. Vzniku ankety předcházela tragická událost, při níž byl 13. září 2005 zastřelen střihač TV Nova Michal Velíšek. Ten na Karlově náměstí v Praze bránil neznámou mladou ženu před násilníkem. Jeho statečný postoj a odvážný čin se stal podnětem projektu "Hrdinové mezi námi", jehož smyslem je pomoci veřejnosti objevit novodobé hrdiny. Cena se letos uděluje již po šesté.

Nad tímto projektem přijala patronát paní Iva Velíšková a záštitu převzal primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Mediálními partnery jsou i Lidové noviny.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...