Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Hudební nadšenec vysílá z obývacího pokoje internetové rádio

Viktor Cigánek provozuje internetové rádio Zostra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Cigánek provozuje internetové rádio Zostra | foto: ČTK

OSTRAVA Internetové rádio založené výhradně na tvorbě amatérských kapel vysílá ze svého obývacího pokoje už několik měsíců Viktor Cigánek z Ostravy. Zatímco zpočátku rádio Zostra jen stěží hledalo posluchače, v posledních dnech si jej každý den naladí na 300 lidí.

"Je příjemné vědět, že nás někdo poslouchá, že už máme svoje posluchače," řekl ČTK hudební dramaturg, moderátor a zvukový technik v jedné osobě.

Cigánek měl k hudbě vztah od dětství. Zpočátku se ale věnoval vážné hudbě. "Mám klasické hudební vzdělání. Hraju na flétnu a trumpetu. Dnes se ale věnuji spíše rockové hudbě," doplnil člen jedné ostravské amatérské skupiny.

Šance pro amatérské kapely
Rádio v bytě v centru Ostravy vytváří společně s přítelkyní. Právě jejich hlasy mohou posluchači slýchávat. Po večerech namluvili upoutávky na pořady a pozvánky na hudební akce v okolí. I jednotlivé pořady a jejich názvy jsou oproti komerčním rádiím netradiční. Dopoledne mohou lidé poslouchat pořad Na šichtě, přes poledne jede Polední menu, když končí pracovní doba, vysílá rádio pořad Malá domů a odpoledne pak vysílací čas patří pořadu Fajront. "Večer to pak je zase Večerní pelech," uvedl Cigánek.

Kapely prý postupně oslovuje sám na koncertech, kde vystupují. Některé už samy posílají svoje nahrávky. Cigánek tak získává přehled o kvalitě ostravské hudební scény. "Tak asi polovina kapel je horších. Dalších dvacet procent se potýká s tím, že nejsou vyhrané a chybí jim zkušenosti z živých koncertů. To je ale problém, protože moc šancí na vystoupení nemají. Pak je tu skupinka výborných kapel. Ty když hrajeme, tak člověk nemá šanci poznat, zda je puštěná MTV či rádio Zostra," dodal s úsměvem.

"Kasické rádio nechceme"
Program rádia tvoří po večerech ve svém obývacím pokoji. Zde nahrává pořady či rozhovory s hosty. Nahrávky ukládá na server, který je v nepřetržitém provozu. Do budoucna Cigánek uvažuje i o přenosech celých koncertů.

O možnosti přechodu na klasické vysílání neuvažuje. "Tady mám svou tvůrčí volnost a můžu si dělat co chci," vysvětlil s tím, že mu vyhovuje i široká žánrová pestrost rádia. "Hrajeme vše. Dá se říct, že od židovské hudby až po nejtvrdší metal. Nejsou žádná omezení. Jen jedno: vysíláme pouze kapely, které nejsou zastupované žádnou autorskou organizací," vysvětlil.

Další důvodem, proč nechce klasické rádio, jsou peníze. Chod normálního rádia je totiž podstatně dražší a ovlivňuje jej už řada dalších faktorů, jako je například reklama. "Naše náklady ale přesto dosahují měsíčně částky okolo 20.000 korun. Je jasné, že bez pomoci firmy, která provoz financuje, bychom vysílat nemohli," řekl Cigánek.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.