Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Hudební nadšenec vysílá z obývacího pokoje internetové rádio

Viktor Cigánek provozuje internetové rádio Zostra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Cigánek provozuje internetové rádio Zostra | foto: ČTK

OSTRAVA Internetové rádio založené výhradně na tvorbě amatérských kapel vysílá ze svého obývacího pokoje už několik měsíců Viktor Cigánek z Ostravy. Zatímco zpočátku rádio Zostra jen stěží hledalo posluchače, v posledních dnech si jej každý den naladí na 300 lidí.

"Je příjemné vědět, že nás někdo poslouchá, že už máme svoje posluchače," řekl ČTK hudební dramaturg, moderátor a zvukový technik v jedné osobě.

Cigánek měl k hudbě vztah od dětství. Zpočátku se ale věnoval vážné hudbě. "Mám klasické hudební vzdělání. Hraju na flétnu a trumpetu. Dnes se ale věnuji spíše rockové hudbě," doplnil člen jedné ostravské amatérské skupiny.

Šance pro amatérské kapely
Rádio v bytě v centru Ostravy vytváří společně s přítelkyní. Právě jejich hlasy mohou posluchači slýchávat. Po večerech namluvili upoutávky na pořady a pozvánky na hudební akce v okolí. I jednotlivé pořady a jejich názvy jsou oproti komerčním rádiím netradiční. Dopoledne mohou lidé poslouchat pořad Na šichtě, přes poledne jede Polední menu, když končí pracovní doba, vysílá rádio pořad Malá domů a odpoledne pak vysílací čas patří pořadu Fajront. "Večer to pak je zase Večerní pelech," uvedl Cigánek.

Kapely prý postupně oslovuje sám na koncertech, kde vystupují. Některé už samy posílají svoje nahrávky. Cigánek tak získává přehled o kvalitě ostravské hudební scény. "Tak asi polovina kapel je horších. Dalších dvacet procent se potýká s tím, že nejsou vyhrané a chybí jim zkušenosti z živých koncertů. To je ale problém, protože moc šancí na vystoupení nemají. Pak je tu skupinka výborných kapel. Ty když hrajeme, tak člověk nemá šanci poznat, zda je puštěná MTV či rádio Zostra," dodal s úsměvem.

"Kasické rádio nechceme"
Program rádia tvoří po večerech ve svém obývacím pokoji. Zde nahrává pořady či rozhovory s hosty. Nahrávky ukládá na server, který je v nepřetržitém provozu. Do budoucna Cigánek uvažuje i o přenosech celých koncertů.

O možnosti přechodu na klasické vysílání neuvažuje. "Tady mám svou tvůrčí volnost a můžu si dělat co chci," vysvětlil s tím, že mu vyhovuje i široká žánrová pestrost rádia. "Hrajeme vše. Dá se říct, že od židovské hudby až po nejtvrdší metal. Nejsou žádná omezení. Jen jedno: vysíláme pouze kapely, které nejsou zastupované žádnou autorskou organizací," vysvětlil.

Další důvodem, proč nechce klasické rádio, jsou peníze. Chod normálního rádia je totiž podstatně dražší a ovlivňuje jej už řada dalších faktorů, jako je například reklama. "Naše náklady ale přesto dosahují měsíčně částky okolo 20.000 korun. Je jasné, že bez pomoci firmy, která provoz financuje, bychom vysílat nemohli," řekl Cigánek.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...