Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Autoři písní začali bojovat o peníze. Chtějí podíl za texty na internetu

(ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Padesát hudebních serverů dostalo výzvu k ukončení činnosti. Trnem v oku svazu autorů už není jen stahování hudby, ale i sdílení textů skladeb. Chtějí získat podíl z reklamy na těchto serverech. V Česku se zatím o postizích jen mluví, zato v USA už jde o velké peníze.

Organizace zastupující americké hudební umělce zaútočila proti největším nelicencovaným serverům s texty písní. Prý porušují autorský zákon a připravují hudební umělce o tučné zisky. Uvedla to ve své tiskové zprávě NMPA.

V České republice je potenciál trhu s hudebními texty podstatně menší, internetových portálů s touto tématikou lze ale najít nepřeberné množství. Podle Petra Soukupa, manažera komunikace a PR Ochranného svazu autorského (OSA), je zveřejňování textu skladby bez souhlasu autora s největší pravděpodobností porušováním autorských práv.

OSA se však touto problematikou přímo nezabývá a odkazuje na to, že by se o svá práva měli hlásit autoři přímo u serverů, které jejich díla bez svolení publikují. "Pokud má autor uzavřenu nakladatelskou smlouvu, pak subjektem, který by měl konat jménem autora, by v takovém případě měl být nakladatel. V opačném případě přímo autor," uvedl pro Lidovky.cz Soukup.

ČTĚTE TAKÉ

České hudební servery o problému vědí, ale zatím jej příliš řešit nemusely. "Žádná společnost se mi zatím neozvala," potvrdil Jan Borecký za server Diskografie.cz, který nabízí ke shlédnutí na čtvrt milionu textů.

Dlouho přehlížený byznys

Situace dlouho nikomu nevadila. Dle vyjádření NMPA si totiž většina společnosti neuvědomuje, že zveřejňování textů skladeb bez jakéhokoliv povolení je porušováním autorských práv. Stránky s těmito texty jsou ale nesmírně populární a majitelům generují obrovské zisky z reklamy. Na trhu již operují firmy, které nabízejí cílenou inzerci na základě národnosti interpreta či žánru písně, jež si návštěvník z příslušné země prohlíží.

Podle tiskové zprávy se například portál www.azlyrics.com, který však oproti své konkurenci licenci vlastní, pravidelně umisťuje mezi 500 nejnavštěvovanějšími webovými stránkami v USA. Anglické slovo lyrics (text písně) vyhledává jen přes Google více než pět milionů uživatelů denně. Podle NMPA může v internetovém věku nabývat branže s hudebními texty větší hodnoty, než mají samotné nahrávací společnosti.

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...