1. srpna 2015 11:38 Lidovky.cz > Byznys > Média

I když nevyrostou, přežijí. Dopad dlouhodobého sucha na houby však experti zatím neznají

Sucho a klimatické změny mají dopad také na houby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sucho a klimatické změny mají dopad také na houby. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Sucho kazí houbařům sezonu. „Nerostou, na některých místech je zem proschlá až na metr,“ popisuje stav v Beskydech mykolog Vladimír Antonín. Podobně je tomu i na Teplicku. „Extrémní výkyvy počasí houbám neprospívají. V posledních dnech padaly teplotní rekordy a to se na jejich růstu podepsalo,“ říká tamější mykolog Josef Šutara. Pro kloboukaté druhy je optimální teplota pro růst kolem dvaceti pěti stupňů Celsia.

Nepomáhají ani občasné srážky. „Průtrže mračen, které s vedry přicházejí, nemají žádný význam. Chtělo by to déšť trvající několik dní,“ vysvětluje Šutara.

Houbaři často spoléhají na starou zkušenost: když nerostou v létě, porostou na podzim. To ale platit nemusí. Pokud zaprší, do dvou týdnů se obvykle objeví plodnice. Jestli však bude dál sucho, může se stát, že houba nevyroste vůbec.

Nevyrostou, nevadí

Na samotnou existenci hub ale podle expertů momentální sucho zásadní dopad nemá. „Plodnice slouží k rozmnožování a znamená to, že se tu sezonu houba nerozšíří,“ říká Šutara. „Podhoubí se ale mezitím zregeneruje a houba se objeví zase příští rok,“ vysvětluje.

Na houbách jsou závislé některé druhy hmyzu, plodnice jim slouží jako potrava. Slabší houbová sezona je ale neohrozí. „Většinou se mykofágní hmyz nesoustředí jen na jeden specifický druh houby,“ vysvětluje entomolog Aleš Bezděz.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!