Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Česko jako 17. spolková země. S Německem jsme si blíž, než si myslíme

Natěšené fanynky čekali na nové mistry světa i přímo na letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Natěšené fanynky čekali na nové mistry světa i přímo na letišti. | foto: ČTK/AP

PRAHA Zrovna dvakrát nadšení z toho Češi moc nebývají. Srovnání s Němci dost lidí i 70 let po válce bolí. Jenže ať už chceme nebo ne, máme toho s nimi společného mnohem víc, než si přiznáváme. Už dnes jsme ekonomickou součástí Německa.

Před skupinou turistů stojí vysoký statný muž s modrýma očima a blond vlasy, na sobě má světlé kožené kraťasy a kostkovanou košili. S nadšením v hlase vykládá v bavorské metropoli o tradičních mnichovských pivech. Je to jasné, Němec jako řemen. Tedy jen do chvíle, kdy promluví česky. „Plete si to hodně lidí,“ směje se Lukáš Bulka, který v Mnichově provádí v Muzeu piva a oktoberfestu. Ve městě žije již dlouho a sám, jak říká, už ani Čechy a Bavory moc nerozlišuje. „Jsme si víc podobní, než si myslíme. A není to jen o pivě a tučném jídle,“ dodává. A má pravdu. Stačí se podívat na naše ekonomiky. Z toho pohledu se dá s trochou nadsázky o Česku dokonce mluvit jako o 17. spolkové zemi. Že ne?

Jen do Bavorska se od nás ročně vyveze zboží ve vyšší hodnotě než do Ruska, USA, Indie a Číny dohromady. Export do téhle spolkové země, která má o zhruba dva miliony víc obyvatel než celá Česká republika, loni přesáhl deset milionů eur. Proti tomu do Ruska, o kterém mnozí čeští politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem básní jako o zásadním hospodářském partnerovi a odmítají evropské sankce proti této zemi, dosáhl v minulém roce český vývoz přibližně 4,1 milionů eur.

Právě Bavorsko je tou spolkovou zemí, se kterou k sobě máme z celého Německa nejblíže. A nejde zdaleka jen o geografii, ekonomiku a zahraniční obchod. Možná sice neslavíme Oktoberfest, pražská Sparta má do Bayernu daleko a zahrádky před domy u nás taky ještě nejsou tak načinčané jako okolo Mnichova. V jádru jsme si naší mentalitou i životním postojem ale velmi podobní. Ostatně na druhou stranu pro většinu Němců z ostatních regionů jsou Bavoři tak trochu jiným národem, se kterým toho nemají tolik společného. A u piva vám i rodilý Bavor přitaká, že v Plzni se cítí víc doma než v Hamburku.

  • Nejde ale jen o Bavorsko. Je Česko ekonomickou součástí Německa?
  • V čem si jsme podobní?
  • Proč bychom se (ne)měli stát 17. spolkovou zemí?
  • Investují u nás německé firmy kvůli nízkým nákladům na platy?
  • Proč české firmy pořád sází na vývoz do Německa? A jak nás vlastně za hranicemi vnímají?

Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek najdete v ekonomickém magazínu

Index LN. Vychází v pondělních Lidových novinách.

Ekonomický magazín Index.

Ekonomický magazín Index. 

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?