Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Internet se zpomaluje. Experti mluví o největším útoku v historii

Internetová bezpečnost – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetová bezpečnost – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Globální provoz na internetu se v posledních dnech zpomaluje a bezpečnostní experti mluví o největším kybernetickém útoku v historii. Údajně jde o odvetu proti skupině, která blokuje na internetu spamy, a útoky míří proti základní webové infrastruktuře. Tyto aktivity podle BBC vyšetřují specializované policejní složky v pěti zemích.

Napadena byla zejména nezisková organizace Spamhaus, která pomáhá e-mailovým servisům blokovat spamy a další nevyžádanou poštu. Za tím účelem udržuje databázi serverů, o nichž je známo, že se používají k rozesílání spamů.

ČTĚTE TAKÉ:

Útok na servery Spamhausu začal v polovině března a trvá doposud. Útočníci používají osvědčenou taktiku tzv. DDoS útoku, který velkým množstvím zasílaných dotazů zahltí napadený web a snaží se jej vyřadit z provozu.

Cílem útoku je primárně Spamhaus, podle jeho výkonného ředitele Steva Linforda by ale mohly vyřadit i širší internetovou infrastrukturu.

300 gigabitů za sekundu

O mimořádné síle útoku svědčí odhady expertů, podle nichž dosahuje hodnot 300 gigabitů za sekundu. Ke znehybnění internetové sítě velké finanční organizace přitom stačí zhruba šestina. Linford stanici BBC řekl, že problémy se mohou v příštím týdnu ještě zhoršit.

Útok zpomalil rychlost internetu a postihl údajně miliony počítačů, nemluvě o větších objemech nevyžádané pošty, kterou mohou být poštovní schránky uživatelů zahlceny. Experti tvrdí, že útok vzešel z Ruska a některých zemí východní Evropy. Hackeři k němu údajně využili tisíce serverů.

Spamhaus nedávno zablokoval servery nizozemského poskytovatele webového prostoru Cyberbunker, který prohlásil, že bude hostit všechno kromě dětské pornografie a materiálů spojených s terorismem. Cyberbunker po zásahu Spamhausu uvedl, že organizace zneužívá svou pozici k rozhodování o tom, co může a nemůže být na internetu.

Spamhaus tvrdí, že za útoky na něj stojí Cyberbunker ve spojení se "zločineckými gangy" z východní Evropy a Ruska. Cyberbunker se k tomu na dotaz BBC nevyjádřil. Už nyní mají údajně útoky vliv na široce používané servisy jako Netflix. Experti se obávají, že by mohly eskalovat a zasáhnout banky a e-mailové servery.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!