Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Internet v knihovnách bude, o financování se jedná

Počítačová učebna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová učebna - ilustrační foto | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Peníze na internet v knihovnách budou, je přesvědčen náměstek ministryně kultury pro umění, literaturu a knihovny Radek Zdráhal. O 25 milionech určených pro 2500 knihoven, které chtějí pokračovat v Projektu internetizace knihoven (PIK), se intenzivně jedná s ministerstvem financí (MF). I v případě, že by se v projektu internetizace nepokračovalo, ale kvůli tomu nezanikne žádná česká knihovna, dodal Zdráhal.

"V rozpočtu ministerstva kultury (MK) nejsme schopni tyto prostředky najít," řekl Zdráhal. Spolu s MF se ale hledá zdroj, odkud se peníze převedou do kulturního rozpočtu. Připojení na internet knihovnám několik let platilo ministerstvo vnitra.

ČTĚTE TAKÉ:

Loni v červnu podalo návrh na zrušení projektu z průzkumu MK ale vyplynulo, že knihovny chtějí v projektu pokračovat. Úředníci se tehdy dohodli, že od 28. března 2012 bude PIK převeden do kompetence MK. Koncem února ale kulturní ministerstvo na svém webu oznámilo, že projekt končí.

O připojení knihoven k internetu:

MK eviduje 6100 knihoven, v současnosti je prostřednictvím PIK připojeno k internetu asi 3100 knihoven v menších obcích a městech. Od 1. dubna v něm chce pokračovat 2500 biblioték. "Více než 50 procent knihoven si chce zabezpečit připojení sama," uvedl Zdráhal.

Podle knihovního zákona musí bibliotéky poskytovat určité služby, mimo jiné bezplatný přístup občanů k internetu. Pokud bude knihovna odpojena a obec nebude ochotna internet do knihovny zajistit, bude vyloučena z evidence MK, čímž ztratí možnost ucházet se o dotace z veřejných zdrojů.

"V žádném případě však proto nezanikne. Pokud zřizovatel chce, může knihovna fungovat dál i bez připojení k internetu. Dotace je v tomto případě spíše symbolická. MK zřizuje tři knihovny jako příspěvkové organizace, ale ne tisíce knihoven," upřesnil Zdráhal.

Jakmile budou peníze na internetizaci převedeny do rozpočtu MK, bude vypsáno zkrácené výběrové řízení. "A pokud to bude v řádech dnů, pak je velmi reálné, že se nám podaří zabezpečit kontinuální připojení," uvedl náměstek.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

O připojení k internetu v rámci PIK mají zájem především knihovny v menších obcích nebo například v pohraničních oblastech. "V některých dolinách není možný standardní přístup, je potřeba připojení jen přes satelit, což je dražší, místo stokorun se to pohybuje v řádech 1500 až 2000 korun za měsíc," uvedl Zdráhal.

Češi mají internet jen v 60 procentech domácností, v knihovnách ho nejčastěji používají děti, senioři, ženy v domácnosti, nezaměstnaní, ale také stále více národnostní menšiny.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...