Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Internet v knihovnách zaplatí Ministerstvo kultury

Internet (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo kultury převezme od konce března financování internetu v knihovnách. Peníze sice nenašlo ve svém rozpočtu, potřebných 20 milionů korun ale pošle ministerstvo financí.

Novinářům to řekla ministryně kultury Alena Hanáková (STAN). MK už dříve uvedlo, že jakmile budou peníze na internetizaci převedeny do jeho rozpočtu, bude vypsáno zkrácené výběrové řízení. Úřad by chtěl, aby připojení k internetu nezaznamenalo žádný výpadek.

ČTĚTE TAKÉ!

Připojení na internet knihovnám několik let platilo ministerstvo vnitra, které projekt převzalo po zrušeném ministerstvu informatiky. Vnitro ale internet dál platit nechtělo a dohodlo se s MK, že od 28. března 2012 bude Projekt internetizace knihoven (PIK) převeden do jeho kompetence.

Interentizace knihoven je také součástí koncepce rozvoje knihoven v ČR na léta 2011 až 2015, kterou v lednu schválila vláda. Měsíc poté, 28. ledna, ministerstvo kultury oznámilo, že PIK končí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle svazu knihovníků je dnes prostřednictvím PIK připojeno k internetu přibližně 3100 knihoven v menších obcích a městech, tedy více než polovina veřejných knihoven. V důsledku jejich odpojení by podle něj byl podstatné části obyvatel omezen přístup k internetu.

Češi mají internet jen v 60 procentech domácností, což je pod průměrem států Evropské unie. Nejčastějšími uživateli internetu v knihovnách jsou děti, senioři, ženy v domácnosti, nezaměstnaní, ale také stále více národnostní menšiny.

,
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.