22. října 2016 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Média

Chytré domácí spotřebiče jako zbraň. Masivní útok spáchali hackeři i díky kamerám a chůvičkám

Internetová bezpečnost – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetová bezpečnost – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

SAN FRANCISCO Páteční hackerský útok na společnost Dyn uvedl mimo provoz množství významných serverů jako Twitter, Spotify nebo PayPal. Hackeři útok provedli skrze tisíce domácích zařízení připojených k internetu. Bezpečnostní pracovníci varují před "internetem věcí" a zneužíváním domácích přístrojů s připojením k internetu.

Správcovská společnost Dyn, jejíž servery se zabývají monitoringem a přesměrováváním datového toku, potvrdila, že se v pátek stala obětí takzvaného DDOS útoku. Výpadky započaly ráno na východním pobřeží USA a během dne se ve třech vlnách šířily směrem na západ, uvedl server The New York Times.

Znepokojujícím faktem je, že útok byl spáchán prostřednictvím stovek až tisíců zařízení připojených k internetu, mezi nimiž byly například kamery, chůvičky nebo domácí routery. Tyto přístroje byly v inkriminované době připojeny k internetu a následně bez vědomí jejich majitelů nakaženy softwarem, který hackerům umožnil nastavit přenos dat.

Bezpečnostní analytici už dlouho varují před rostoucím počtem zařízení napojených na internet a takzvaný „internet věcí“ považují za obrovský bezpečnostní problém. Páteční útok je podle nich jen zlomek toho, jak mohou být taková zařízení zneužívána.

Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.