Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Internetová revoluce: adresy se budou psát i jinak než latinkou

Internetové adresy se budou moci psát i jinak než latinkou  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetové adresy se budou moci psát i jinak než latinkou | foto: Shutterstock

SOUL Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN) na svém zasedání v Soulu podle očekávání povolilo psaní názvů internetových adres i v jiném písmu než v latince.

Jde o jednu z největších změn ve čtyřicetileté historii internetu.

"Představuje to malý krok pro ICANN, ale obrovský krok pro tu polovinu lidstva, která latinku nepoužívá," uvedl generální ředitel organizace Rod Beckstrom. ICANN je americká nezisková organizace zodpovědná za přidělování internetových domén a adresního prostoru.

Vedení organizace o změně hlasovalo po týdenním zasedání v korejském Soulu. Rozhodnutí ale předcházely roky diskuse a testování. Podle schváleného návrhu by se nově celá internetová adresa, tedy včetně přípony, mohla psát i jinak než latinkou, třeba korejsky, japonsky, hindsky nebo azbukou. Toto uvolnění zpřístupní internet více lidem na světě.

Rozhodnutí ICANN dá vládám států předkládat požadavky na specifická jména, pravděpodobně od 16. listopadu. Uživatelé internetu by je pak mohli začít hledat na začátku příštího roku, zejména v arabštině a čínštině, po nichž je poptávka nejvýraznější.

Na světě je kolem 1,6 miliardy uživatelů internetu. Více než polovina však mluví jazykem, který se píše jinak než latinkou.

I nová pravidla budou mít svá omezení
Domény, tedy internetové adresy s koncovkami jako ".com", jsou klíčovým označením každé internetové stránky. Od vzniku v 80. letech minulého století byla tvorba domén omezena na 26 písmen latinky od A do Z bez háčků a čárek, jak je používá angličtina, plus deset číslic a pomlčku. Díky technickým trikům se do některých domén dostala i jiná písmena, ale koncovka adresy dosud mohla mít jen těchto 37 znaků.

I nová pravidla ale budou mít, přinejmenším zpočátku, svá omezení. Země smějí požadovat pouze jednu koncovku pro každý ze svých oficiálních jazyků a ta musí nějakým způsobem odrážet jméno státu nebo jeho zkratku.

Verze koncovek "com." a ".org" v jiném písmu než latinkou budou zakázané, alespoň po několik prvních let. Organizace také zpočátku nedovolí v adresách psaných latinkou používat v příponách jiné znaky než 37 dosud schválených. Koncovky domén v latince tak zatím nebudou obsahovat diakritická znaménka.

ICANN bude v dalších letech přehodnocovat širší otázky své politiky. A tvůrci softwaru se budou muset ujistit, zda jsou jejich aplikace schopné pracovat s jiným písmem než latinkou. Velké internetové prohlížeče to již umějí, ale některé e-mailové programy nikoli.

Začátek internetu spadá do roku 1969, kdy se objevil jako experiment na americké univerzitě. Masivní expanze internetu mimo akademickou půdu a výzkumné instituce však začala až na počátku 90. let minulého století.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.