13. července 2014 9:36 Lidovky.cz > Byznys > Média

iPhone je prý nebezpečný pro národní bezpečnost Číny

Čínští novináři s novým telefonem iPhone 5C. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínští novináři s novým telefonem iPhone 5C. | foto: Reuters

PEKING Čínská státní televize CCTV označila přístroje iPhone americké společnosti Apple za hrozbu pro národní bezpečnost. Je to kvůli funkci, která umožňuje sledovat a zaznamenávat polohu uživatele v určitém čase.

"Jsou to mimořádně citlivá data," řekl v rozhovoru pro televizi výzkumný pracovník. Pokud by někdo získal k těmto datům přístup, může podle něj zjistit ekonomickou situaci země a "dokonce státní tajemství".

Apple uvedl, že se zavázal chránit soukromí svých uživatelů a že při využití funkce lokace se nepřenášejí žádné jedinečné informace související s uživatelem nebo přístrojem.

ČTĚTE TAKÉ:

"Oceňujeme snahu CCTV pomoci vzdělávat zákazníky o tématu, o kterém si myslíme, že je velmi důležité. Chceme ujistit všechny naše zákazníky v Číně, že máme jasno v tom, co děláme a neděláme pokud jde o soukromí a jejich osobní údaje," uvádí se v prohlášení firmy. "Apple nesleduje polohu uživatelů - Apple to nikdy nedělal a nemá v plánu to dělat," dodala firma.

Státní média ‚chrání veřejnost‘

Apple se často dostává pod palbu kritiky státních médií v Číně, která již také obvinila firmu, že poskytuje uživatelská data americkým zpravodajským agenturám a vyzvala k "přísnému potrestání". Firmu rovněž média obvinila ze špatných služeb zákazníkům.

Apple tvrdí, že nikdy nepracoval s žádnou vládní agenturou z jakékoliv země a nikdy žádné vládní agentuře ani nepovolil přístup k jeho serverům.

Apple však není jedinou americkou firmou, na kterou se snesl mediální hněv v Číně. Služby Googlu byly na více než měsíc přerušeny a státní úřad pro zadávání veřejných zakázek zakázal ve vládních počítačích používat operační systém Windows 8 od Microsoftu. Na překážky v Číně narazili i výrobci hardwaru, jako Cisco Systems a IBM.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz