Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Italská Wikipedie zmizela. Dočtete se jen o Berlusconim

Silvio Berlusconi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvio Berlusconi | foto: ČTK

ŘÍM/PRAHA Pokud budete dnes hledat něco na italské Wikipedii, dočtete se jen o premiérovi Silviu Berlusconim. Všechna ostatní hesla zmizela. Stránky byly odpojeny už v úterý. Server protestuje proti chystanému mediálnímu zákonu.

Uživatelé na stránkách pouze najdou prohlášení, podle nějž je italská Wikipedia dočasně nedostupná kvůli návrhu zákona, který nyní projednává místní parlament a který podle jeho kritiků výrazně ohrozí svobodu projevu na internetu. Zákon údajně prosazuje italský premiér Silvio Berlusconi.

Podle autorů prohlášení je Wikipedia zatím jen nedostupná. "Jak se věci nyní mají, ta stránka, kterou chcete, stále existuje a je jen ukrytá, ale existuje riziko, že budeme brzy nuceni ji smazat," uvádí prohlášení.

"Během posledních deseti let se Wikipedia stala součástí denního návyku milionů internetových uživatelů hledajících neutrální, volně dostupný a - především - nezávislý zdroj vědomostí. Novou, mnohojazyčnou encyklopedii volně dostupnou pro kohokoli, kdykoli a zdarma. Nyní ale základní pilíře, na nichž byla Wikipedia vybudována - nestrannost, svoboda a ověřitelnost jejího obsahu - ohrožuje odstavec 29 návrhu zákona známého jako DDL intercettazioni (zákon o odposleších)," dodává prohlášení.

Návrh tohoto zákona obsahuje mimo jiné požadavek, aby všechny internetové stránky zveřejnily během 48 hodin od požadavku a bez jakéhokoli komentáře opravu jakéhokoli obsahu, který žadatel považuje za škodící své pověsti. V případě neuposlechnutí hrozí pokuta až do výše 10.000 eur (zhruba 249.000 Kč).

Kritici, kteří koncem září proti návrhu zákona uspořádali protestní demonstraci před Pantheonem, především zdůrazňují, že zákon nevyžaduje posouzení požadavku nestranným soudcem; jediné, co je třeba, je pocit člověka, který se cítí poškozen.

"Pročež kdokoli, kdo se cítí uražen jakýmkoli obsahem zveřejněným na blogu, v online deníku, anebo dokonce i ve Wikipedii, může přímo požádat o zveřejnění 'opravené' verze ... bez ohledu na pravdivost informace považované za škodlivou a její zdroje," uvádí dále prohlášení.

Zákon prý prosazuje Berlusconi

"Povinnost zveřejnit na našem serveru opravu tak, jak je stanovena zmíněným odstavcem 29, a to dokonce bez práva diskutovat a ověřit tvrzení, je nepřijatelným omezením svobody a nezávislosti Wikipedie a pokřivením zásad, na nichž byla založena," dodává prohlášení. Nikdo z jeho autorů přitom podle textu nehodlá zpochybňovat právo na ochranu osobnosti, cti a pověsti člověka. To už ale chrání paragraf 595 trestního zákoníku, který se týká trestného činu pomluvy.

Podle některých internetových kritiků je hnací silou k prosazení zákona italský premiér Berlusconi. Snaží se tak údajně získat obranu proti autorům internetových blogů, kteří rozebírají do podrobností Berlusconiho milostný život.

Zákon rovněž hovoří o zneužívání nelegálních odposlechů. To online analytici spojují s nedávnou aférou, v jejímž rámci italský tisk i blogy přetékaly přepisy nahrávek, na nichž se čtyřiasedmdesátiletý Berlusconi chvástá tím, že byl v posteli s osmi ženami najednou.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.