17. června 2019 15:46 Lidovky.cz > Byznys > Média

Ivan Zach ovládl televizní skupinu Prima. Cena nebyla zveřejněna

Logo televize Prima. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo televize Prima. | foto: FTV Prima

PRAHA Televizní skupinu Prima naprosto ovládl Ivan Zach. Jeho firma THR Media koupila 75 procent firmy Denemo Media, která vlastní padesát procent Primy. V Denemo Media má přitom zbývající čtvrtinový podíl Zachova skupina GES, která zároveň už vlastní druhou polovinu Primy. Vyplývá to z informací Primy. Cenu transakce se obě strany rozhodly nezveřejňovat.

THR Media je vlastněna třemi akcionáři. Majoritu 67 procent drží Zach, 18 procent má Petra Marschallová a 15 procent Radka Zachová. Celá transakce podléhá následnému schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Denemo Media v roce 2017 koupila 50 procent Primy od švédské společnosti MTG. Cena prodeje tehdy vycházela z ohodnocení 100procentního podílu skupiny Prima, jenž byl stanoven na 237,4 milionu eur.

Prima byla založena v roce 1993 jako první česká komerční televizní stanice. Společnost v současné době provozuje vysílání osmi televizních kanálů. Programy Primy v celodenním vysílání dosahují podílu kolem 23 procent. Do roka by měla Prima spustit se CNN nový zpravodajský kanál CNN Prima News.

Podnikatel Ivan Zach

  • V médiích bývá Zach označován za nenápadného miliardáře, o jeho minulosti se toho příliš neví. Podle časopisu Forbes má majetek v hodnotě pět miliard korun, což jej řadí na 41. místo v žebříčku nejbohatších Čechů.
  • Ohledně Primy se Zach začal angažovat koncem 90. let, když nový zákon omezil přímé působení bank v jiných oblastech. Tehdejším stoprocentním vlastníkem televize byla Investiční a poštovní banka (IPB), od níž získala Primu Zachova společnost Ges Holding.
  • V roce 2005 získala od Zacha poloviční podíl v televizi švédská mediální skupina MTG. Před dvěma roky švédská firma prodala svůj podíl v Primě firmě Denemo Media, ve které držel Zach 25 procent a zbytek patřil podnikateli Vladimíru Komárovi. Nyní Zach koupil i zbylých 75 procent firmy.
  • Zach se narodil 12. dubna 1964, pochází ze Slaného (podle obchodního rejstříku má dodnes trvalé bydliště zapsané na tamním městském úřadě). Vystudoval pražské České vysoké učení technické (ČVUT), v 90. letech působil mimo jiné ve statutárních orgánech společnosti Porcela Plus nebo karlovarského Grandhotelu Pupp. Vedle Primy se v médiích angažuje v rozhlase (rádia Beat, Country nebo Kiss) a prodeji reklamy.
  • Ges Holding (Zach v něm drží 60 procent, zbytek mají podle databáze Prodata napůl jeho sestra Radka a Petra Marschallová) se angažuje také v průmyslu, patří mu výrobce vzduchotechniky ZVVZ Group Milevsko nebo výrobce aerosolových ventilů a rozprašovačů Koh-i-noor Mladá Vožice. Skupina se angažuje i v realitách, postavila a dříve vlastnila například budovu Crystal v Praze na Vinohradech (v anketě pořádané sdružením Arnika byla vyhlášena nejošklivější stavbou posledního čtvrtstoletí).
  • Zach se angažuje také v basketbalu, v letech 2002 až 2006 byl předsedou České basketbalové federace a dodnes je členem jejího výkonného výboru.
ČTK