Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Izraeli vadí zkreslování informací o útoku v jeruzalémské synagoze

Izraelský podnikatel a politik Naftali Bennet, poslanec Knesetu a předseda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelský podnikatel a politik Naftali Bennet, poslanec Knesetu a předseda... | foto: Reprofoto

JERUZALÉM Způsob, jakým světové sdělovací prostředky informovaly o dnešním atentátu na věřící v synagoze v západní části Jeruzaléma, vyvolává v Izraeli údiv. Deník The Jerusalem Post upozornil na to, že americká CNN původně informovala, že šlo útok na mešitu, a britská BBC napomenula izraelského ministra průmyslu Naftaliho Bennetta, když na obrazovce ukázal tělo jedné ze čtyř židovských obětí.

Dva Palestinci z východního Jeruzaléma ráno vpadli do synagogy ve čtvrti Har Nof obývané hlavně ultraortodoxními židy. Čtyři modlící se muže zabili sekáčkem na maso a palbou z pušky. Izraelští policisté je pak zastřelili na místě.

ČTĚTE TAKÉ

The Jerusalem Post se pozastavuje nad tím, že některá média neidentifikovala útočníky jako Palestince. Britský The Guardian o útoku informoval podle agentury Reuters, avšak pozměnil hlavní text. Reuters hned na počátku uvedl, že „Palestinci zabili v jeruzalémské synagoze čtyři osoby“. The Guardian ale ve svém titulku oznámil, že „při útoku v jeruzalémské synagoze byli zabiti čtyři věřící“.

Muži, nebo Palestinci?

Také v úvodním textu, kde Reuters jasně uvádí, že „Palestinci vyzbrojení sekáčkem na maso a puškou zabili čtyři lidi...“, se The Guardian omezil na informaci „dva muži vyzbrojení sekerami, noži a pistolí zabili čtyři Izraelce“. Zkreslení se podle The Jerusalem Post dopustila i stanice CBC, když k útoku sdělila, že „jeruzalémští policisté zastřelili po zřejmém útoku na synagogu dva lidi“.

Bennett v rozhovoru s BBC označil palestinského vůdce Mahmúda Abbáse za hlavního viníka, protože prý Araby vyzývá, aby se chopili zbraní a bojovali proti Židům. Pak pozvedl na kameru fotografii zachycující jednu z dnešních obětí ležící v krvi hlavou dolů na zemi. „Tento člověk se přišel ráno pomodlit,“ řekl ministr.

Čtyři Židé už domů nepřijdou

Moderátor ho přerušil a sdělil mu: „Nechceme se dívat na ten snímek, mohl byste ho dát pryč?“ Bennett však pokračoval: „Tento člověk se přišel pomodlit, tak jak to ráno učinili mnozí muslimové a židé. Muslimové se domů vrátili v pořádku, ale čtyři židé už domů nikdy nepřijdou“.

Bennett svůj problematický rozhovor s BBC okamžitě umístil na sociální sítě. Britský novinář Jake Wallis Simons na to zareagoval slovy, že „BBC odmítá ukázat snímek zavražděného židovského věřícího, avšak nemá problém vysílat záběry mrtvých občanů Gazy“.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...