Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Jak se internet přiblížil televizi

Internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet | foto: Shutterstock

Názvy evropských předpisů jsou někdy jen pramálo srozumitelné. Třeba: "směrnice o audiovizuálních mediálních službách", který chce vláda do českého práva zavést. Česky: mění se podstatná pravidla pro televize a také pro internetové servery s videem.

Televizím se spíš usnadňuje cesta k dalším výdělkům (povolením ukazovat výrobky přímo do děje filmů či seriálů jako reklamu, možnost obložit pořady vzkazy sponzorů), videu na internetu naopak vyvstávají povinnosti.

Logiku směrnice přitom zákonodárci popisují tak: video na internetu (eurořečí ony "audiovizuální mediální služby na vyžádání") se postupně vyvinulo na úroveň televizního vysílání, s tím rozdílem, že program televize někdo sestaví a divák jej může jen zapnout či vypnout, ale mezi webovými klipy si lze vybírat i volit, kdy si je pustit.

Údajně by proto bylo nespravedlivé, kdyby byla státní regulací svázána jen televize, a tak se dohled rozšiřuje i na internet. Úvahu zastřešuje argument o snaze chránit "spotřebitele" i v novém prostředí.

Na internetu by tak nemělo být volně k dispozici to, co televize nemohou vysílat ani v noci. Třeba obzvlášť tvrdé porno a hrubé samoúčelné násilí má být částečně znepřístupněno tak, aby je nemohly sledovat děti. To ještě lze pochopit.

Méně pochopitelná je pak nová povinnost pro poskytovatele internetového videa, podle níž sice tito nepotřebují licenci ani registraci, ale přesto by měli hlásit radě pro vysílání (ta dosud dozoruje jen televize a rádia) některé údaje, neboť rada "povede evidenci".

Není příliš jasné, na jaké veškeré servery s videem se to vztahuje, a poněkud zamlžené pak je i to, jak chce rada zvládnout veškerá internetová videa prohlížet.

Automatizovaný software stojí desítky milionů, a tak se už v případě televize prosadilo spíš prověřování stížností nespokojených diváků. Nebude ale pak rada trestat jen vybrané prohřešky, zatímco jiné ji uniknou?

Zákon sice umožňuje trhu ustavit si samoregulátora, konečné slovo ale nechává radě. Tu však už jen stále se zvyšující počet televizí vytěžuje natolik, že třeba teď po vysílatelích chce, aby jí sami hlásili, co budou vysílat k volbám.

Nebo to je proto, že nechat svobodné rozhodnutí vysílatelům, kteří tak jako tak musejí dodržovat mravy dané jiným zákonem, radě nevoní a ráda by dál říkala, jak je to správné?

Tak či tak, pro internet to rozhodně není směrnice z nejvítanějších.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...