Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Jak vyzrát na odposlechy? Skype

ŘÍM Provozovatel internetové aplikace Skype se nechce dělit o šifrovací kód. Ani s policií. Italská policie narazila na nepřekonatelný problém. Množí se prý případy, ve kterých se marně pokouší využít odposlechů. Zločinci totiž začali houfně využívat telefonování přes internet.

Konkrétně v Itálii využívají celosvětově populární aplikaci Skype. Její provozovatel se však nechce s nikým podělit o šifrovací kód hovorů. Italská policii se prý v poslední době spoléhá takřka výhradně na telefonní odposlechy. Ne snad, že by tamní kriminálníci přestali používat mobilní telefony nebo pevné linky, v klíčových okamžicích se však domlouvají přes „spolehlivější kanál“, a tím je právě Skype.
 
Naposledy měli šanci se o tom přesvědčit celníci v Miláně. Právě jejich zpráva vzbudila v Itálii poplach. Sledovali totiž drogového dealera, který se chystal převzít novou zásilku kokainu. Nasadili odposlech a s jeho pomocí zjistili, o jak velkou zásilku má jít.
 
Tím to pro ně ale skončilo. Následně se prý dealer spojil se svým komplicem a řeklmu, že si podrobnosti dohodnou přes internet, přesněji přes Skype.
 
Skype však není pro italskou policii jedinou pohromou. Vláda premiéra Silvia Berlusconiho teď totiž hrozí, že omezí i samotné odposlechy. Návrh nového zákona má umožnit odposlechy jen u těch nejtěžších zločinů.
 
Nařízení by se mělo týkat i práce novinářů, kteří by mohli odposlechy zveřejňovat až po vynesení rozsudku. „Vzhledem k pověstné pomalosti italských soudů by se tak mohlo stát až s patnáctiletým odstupem,“ komentovala připravované nařízení britská BBC.
 
Poslanecká sněmovna v České republice podobnou novelu zákona schválila minulý týden.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....