Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Jakl zpochybnil legalitu ČT24 a ČT4

Tajemník prezidenta Klause Ladislav Jakl pochybuje o legalitě dvou digitálních programů České televize, zpravodajské stanice ČT24 a sportovní ČT4. „Tyto kanály vznikly za hranicí zákona,“ uvedl v rozhovoru s redaktorem Petrem Vybíralem v pořadu Média a svět na ČT24.

„Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání jasně určuje, že Česká televize disponuje dvěma celoplošnými kanály. A Česká televize si sama o sobě vymyslela další kanály a pak řekla po státu, aby jí je zaplatil, aby zvedl poplatky,“ tvrdí Jakl, který na Hradě řídí politický odbor Kanceláře prezidenta republiky.

Jakl je přesvědčen, že proti tomu nikdo nezasáhne, nic s tím neudělá. „Máme ještě v paměti události před osmi lety, kdy České televizi nikdo dokonce ještě ani nic neukládal a nijak ji neomezoval, a přesto vznikla takzvaná televizní krize, kdy sami zaměstnanci televize řekli, že budou rozhodovat o tom, kdo bude jejich šéf a co budou vysílat,“ rozvedl ojedinělou myšlenku.

Zpravodajská ČT24 startovala v květnu 2005, mladší ČT4 Sport v únoru 2006. O zvýšení koncesionářských poplatků se přitom začalo rozhodovat mnohem dřív. Nad konkrétním poslaneckým návrhem novely příslušného zákona diskutovala vláda už v září 2004.

Poslanci nakonec povinné měsíční platby za televizi a rozhlas zvýšili až na konci června 2005, po osmi letech, co se poplatky nijak neměnily. Hlavní důvodem navyšování poplatků tehdy bylo zajistit České televizi dostatek prostředků výměnou za to, že postupně úplně přestane vysílat reklamu.

Počet programů, které má vysílat Česká televize, neurčuje zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, ale zákon o České televizi.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...