Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Rozeznáte fotku od malby? Štětec je dynamický, říká malíř

Levá část obrázku je olejomalba Autoportrét od Jana Mikulky, pravá část fotka Michala Sváčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Levá část obrázku je olejomalba Autoportrét od Jana Mikulky, pravá část fotka Michala Sváčka | foto: Jan Mikulka, MAFRA/Michal SváčekLidovky.cz

Malíř, který jde zdánlivě proti uměleckému proudu – věnuje se realistické malbě, používá renesanční techniku, a má úspěch. Nedávno získal první cenu Královské společnosti portrétních malířů ve Velké Británii, v nové kategorii Autoportrét. Jan Mikulka maloval sebe sama tři měsíce, každý den.

LN Proč autoportrét?
Jen tak... prostě jsem si minulý rok namaloval sám sebe, abych nemusel shánět model. Měl jsem ho blízko. A v Británii zrovna vyhlásili úplně novou soutěž – autoportrét – a prezentovali to tak, že chtějí umělcům dopřát volnou ruku, prostor pro volné umění, aby nebyli svázáni omezováním zákazníka, jako když jde o práci na zakázku.

K TÉMATU:

LN To je rozdíl? Zákazník vám nedává volnou ruku?
Ne úplně. Klidně řekne namaluj mě takhle... V v soutěži, při autoportrétu, si každý umělec mohl dělat, co chtěl. Soutěž měla hned v prvním ročníku hodně dobrý ocenění a výbornou porotu, ve které byl členem Phil Hale, zajímavá osobnost, slavný anglický malíř. Dělá originální obrazy, inspirované komiksem.

Úspěch Jana Mikulky

Autoportrét, 100x70cm, olej na plátně, 2012.

Autoportrét, 100x70cm, olej na plátně, 2012.

Pražský výtvarník vyhrál první ročník britské soutěže o nejlepší autoportrét, který uděluje britská Královská společnost portrétistů. Jan Mikulka se prosadil v konkurenci 635 výtvarných umělců, kteří do soutěže přihlásili 946 děl a inkasoval odměnu ve výši 20 000 liber (zhruba 610 000 korun).

"Tento autoportrét zaujme svou technickou vyzrálostí a expresivností," komentovala vítězný obraz porotkyně Charlotte Mullinsová z magazínu Art Quarterly. "Cítíte, že stojíte před umělcem, který se soustředí na svou podobiznu; oči má přivřené, ale soustředěné, rty sevřené soustředěním," dodala.

LN Jak se dělá takový autoportrét, pořádně zvětšený – začínáte kresbou?
Začínám. Nakreslil jsem si na plátno obrysy obličeje, pak udělal podmalbu akrylátem, naházel jsem si tam podstíny a pak už jsem vzal olejové malby a normálně se namaloval. Akrylem jsem to dělal tak týden a olejem tři měsíce. Denně. Nebyl to první portrét v nadživotní velikosti. Už jsem dělal Jakuba – ten je expresivnější, hraje se světlem shora, je tam barevnost, barevná harmonie, není to čistá realističnost.

LN Bylo snesitelné malovat sám sebe?
Už jsem se bral jako objekt, fakt, šlo mi o techniku, jak „to“ vypadá, jak zachytit tvar a barvu kůže a ono to nakonec vyzařuje... něco. Tím neustálým přemalováváním a dokonalou technikou jsem dosáhl hloubky.

LN Myslíte, že by vás fotografie dokázala realisticky zachytit stejně jako malba?
To by nešlo. Na fotce je všechno stejné – stejně naexponované, vykreslené. Malba je dynamičtější, má důrazy, celé je to o něčem jiném. Ale ne každý to vidí. Laik řekne: Tohle je jako fotka a nazdar – zvlášť, když vidí jen fotku obrazu – to je pak tuplem fotka. Ale odborníci to ocení.

Celý rozhovor s Janem Mikulkou najdete v magazínu Pátek, páteční příloze Lidových novin.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...