Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Janeček chce zveřejnit platy v ČT. Třeštíkové připomněl Jakeše

Šéf České televize Jiří Janeček.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf České televize Jiří Janeček. | foto: ČTK

PRAHA Ať si naše platy klidně zveřejní, vzkazují někteří umělci generálnímu řediteli České televize Jiřímu Janečkovi. Ten tento týden řekl, že chce dát na web výrobní náklady pořadů a honoráře umělců, s nimiž Česká televize spolupracuje.

"Mně osobně by to určitě nevadilo," řekla LN režisérka Helena Třeštíková. "Od ČT jsem dostala za film, na kterém jsem pracovala 14 let, méně peněz, než bere každý měsíc pan Janeček," konstatovala. Jeho plat je 165 tisíc korun měsíčně a s bonusy přesahuje 200 tisíc.

Chování generálního ředitele ji prý do jisté míry připomnělo projev někdejšího komunistického generálního tajemníka Miloše Jakeše, když na Červeném Hrádku řekl, že zpěvačka Hana Zagorová je sice hodná holka, ale bere tři roky po sobě 600 tisíc každý rok.

O platech se nesmí mluvit
O svém platu promluvil režisér Břetislav Rychlík. "U dokumentu Případ pro ombudsmana 18 tisíc korun za režii a šest tisíc za moderování na jeden díl. To říkám na rovinu, ale vím, že se vystavuju postihu ze strany televize, protože jsme podepsali smlouvu, že o tom nemůžeme mluvit."

Čtěte také:Organizátor filmového festivalu Fero Fenič by s uveřejněním údajů také neměl potíž. "To ať se klidně zveřejní. Mně spíš vadí, že Jiří Janeček lže. Nedávno na zasedání rady jako můj příjem uváděl rozpočet, který jsme měli na stovky pořadů. Považuji to za nedůstojné. Můj honorář představoval zlomek," tvrdí Fenič.
Janeček svůj úmysl zdůvodnil tím, že by tak ČT byla více transparentní. S uveřejněním jejich platu by ale mohl narazit. Každý umělec má smlouvu s Českou televizí, podle níž ani jedna ze stran nesmí o honorářích mluvit. Šéf ČT na to chce vyzrát klauzulí.

Ve smlouvách bude nová klauzule o zveřejňování honorářů
"Požádám výkonné umělce, aby ve smlouvách, které s námi budou (uzavírat), byla klauzule o tom, že můžeme zveřejnit jejich honoráře. Stejně jako je veřejně známý můj plat, proč by koncesionář neměl vědět, kolik si vydělá ten který scenárista, režisér, herec. Předpokládám, že tohle také ti umělci chtěli," uvedl Janeček.  Premiér Petr Nečas (ODS) s návrhem souhlasí. "Svým způsobem by to možná bylo velmi očišťující, aby se odhalily prapříčiny minulých, současných nebo budoucích televizních krizí," sdělil pro LN.

Otevřený dopis kritizující poměry v České televizi dostali předsedové pěti sněmovních stran na začátku prosince. Upozorňují v něm, že je stav ČT kritický. Navíc chtějí, aby se do Rady ČT nedostávali lidé, kteří jsou údajně napojení na politiky.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!