13. července 2009 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Janeček končí, do čela České televize se chystá esenbák

Jiří Janeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Janeček | foto: Lidové noviny

PRAHA Ve středu zřejmě v České televizi nastane bezvládí - veřejnoprávní instituce nebude mít svého generálního ředitele. Vše totiž nasvědčuje tomu, že Rada ČT na svém středečním jednání nezvolí nikoho z pětice kandidátů, kteří postoupili do finálního kola volby.

Vlády nad televizí se tak ujme provozní ředitel Vladimír Karmazín, který před listopadem 1989 působil v policejním Sboru národní bezpečnosti, jedné z opor komunistického režimu. A navíc byl členem KSČ. "Asi rok a půl," přiblížil dříve. Byla to prý povinnost, když se chtěl dostat na policejní školu.

Nikdo navíc netuší, na jak dlouho by byl Karmazín v čele veřejnoprávní televize. Další volba šéfa ČT by totiž podle informací LN měla proběhnout až po říjnových volbách do sněmovny.

Do finálního kola se dostali současný šéf ČT Jiří Janeček, dále pak bývalá europoslankyně Jana Bobošíková, Jana Kasalová, kterou Janeček před šesti lety porazil, výkonný ředitel televize Óčko Hynek Chudárek a bývalý šéf projektu digitální TV Barrandov Radomír Pekárek.

Ptát se na volbu ředitele ČT můžete zde

Jana Kasalová

V kuloárech se spekuluje, že zejména kvůli politickým tlakům a dřívější dohodě Ivana Langra z ODS s Jaroslavem Tvrdíkem z ČSSD je Janeček "odepsaný".

Langer Janečkovi přímo řekl, že ztratil politickou podporu. Namísto toho dostal nabídky na působení na jiných vedoucích postech, například ve funkci ředitele Českého rozhlasu. Uvažovalo se i o vysokém postu v orgánech České pošty.

Velké naděje na zvolení ale nemá podle šéfa Rady ČT Jiřího Baumruka ani žádný další z pětice finalistů. Ze čtrnáctičlenné rady totiž musí někdo z kandidátů dostat alespoň deset hlasů, aby byl zvolen.

"Deset hlasů je podle mě strašně moc. Neumím to předpovědět, chtěl bych doufat, že někdo zvolen bude, ale nevím," říká Baumruk. "Ta šance, že nebude nikdo zvolen, tu samozřejmě je," dodal.

Jiří Baumruk

Z prvního kola volby se do pětice finalistů nedostal žádný jednoznačný favorit. Nikdo nedostal výrazně víc hlasů než ostatní. Baumruk ještě spoléhá na to, že by jeho kolegy mohla k volbě ředitele přimět Karmazínova minulost u SNB. "Třeba to pro někoho z rady bude další z podpůrných důvodů, abychom zvolili řádného ředitele," doufá Baumruk.

A proč bude vlastně zastupujícím ředitelem právě Karmazín? Těsně před finálním kolem na předminulé schůzi rady ho prohlásil svým novým zástupcem Janeček a rada to posvětila.

Pokud ve středu opravdu nebude nikdo zvolen, může se naplnit scénář politické dohody ODS a ČSSD, o kterém se hovoří několik měsíců. Tedy že by ze současných kandidátů nebyl zvolen nikdo a poté by byla vyhlášena nová soutěž.

Do té by se mohl přihlásit i ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich, na kterém se ODS i ČSSD shodnou. Fridrich čile komunikuje jak s Langrem, tak s Tvrdíkem. Sám Fridrich v minulosti připustil, že by se opakované volby ředitele ČT zúčastnil.

Milan Fridrich

Celý politiky dopředu vyprojektovaný plán ale dostává povážlivé trhliny. "Po zásazích politiků a poté, co se pozadí volby ředitele tolik propíralo v médiích, nastal ve věci naprostý chaos," řekl LN zdroj dobře informovaný o politickém zákulisí volby. "Langer i s Tvrdíkem se raději stáhli, dnes nikdo přesně netuší, co se stane," dodal citovaný zdroj, který si nepřál uvést jméno.

Umělci žádají zrušit volbu
Stovky lidí, mezi nimi umělci, lékaři a podnikatelé, jsou přesto přesvědčeni, že je volba ředitele České televize dávno rozhodnutá - a to právě podle výše popsaného scénáře politiků.

"Rada ČT jen pokračuje v záměru obsadit tuto funkci předem dohodnutým člověkem," míní signatáři otevřeného dopisu, pod který sbírají podpisy producent Fero Fenič a režisér Břetislav Rychlík.

Mezi čtyřmi stovkami signatářů je například spisovatel Ivan Klíma, dirigent Jiří Bělohlávek, někdejší kandidát na prezidenta Jan Sokol či publicista Jan Rejžek. Ti také žádají, aby kandidáti odstoupili a umožnili novou, "čistší" volbu. To žádají i lidovci a zelení.

Zde si můžete přečíst petici

Najdete na Lidovky.cz