Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Janeček končí, tlak politiků na ČT stoupá

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Stačilo, aby generální ředitel ČT Jiří Janeček ohlásil, že chce v srpnu odejít. V televizi hned pocítili větší zájem politiků, kterým vadí zejména zesměšňování v satirických pořadech.

Tuhle historku zná asi většina lidí, kteří sledují politiku. Ministr Jiří Pospíšil (ODS) má intimní vztah s moderátorem Václavem Moravcem, který mu jde kvůli tomu v debatách na ruku.

Podle zúčastněných šlo ale o účelovou lež vypuštěnou před loňskými volbami. "Šlo o jasný útok na věrohodnost předvolebního vysílání ČT, jeho hlavní tváře. Informoval jsem o fámě generálního ředitele a mluvil o ní s Moravcem. Byla to lež," komentuje to dnes tehdejší šéf zpravodajství ČT Milan Fridrich.

POŘAD V NEMILOSTI POLITIKŮ

Politici si na podobu pořadů často stěžují. "Vadí jim styl podání politických kauz, vadí jim skladba hostů v diskusích, ale co jim vadí nejvíc, je, když jsou zesměšňováni. Jako třeba v případě Malostranských korekcí v pořadu 168 hodin," řekl LN pod podmínkou anonymity zdroj z vedení televize.

S blížící se volbou nového šéfa veřejnoprávní televize se politický tlak zvyšuje. "Když se začalo mluvit o volbě nového ředitele České televize, tak jsem zaznamenal názor, že já, Moravec a Fridrichová jsme na jakémsi blacklistu a stojí za tím jakási dvě křídla ODS. Bezprostředně ale tu informaci nemám, mám ji zprostředkovanou," komentuje současnou vypjatou situaci šéf pořadu Reportéři ČT Marek Wollner.

Lídři vítězných stran ve volbách v Otázkách Václava Moravce.

V kuloárech se mluví o tom, že největšími kritiky publicistiky ve veřejnoprávní televizi je křídlo ODS Petra Tluchoře a Pavla Drobila.

Drobil třeba nedávno odmítl účast v Otázkách, jako důvod uvedl to, že nechce ovlivňovat vyšetřování kauzy údajného uplácení na ministerstvu životního prostředí, ve které figuruje. On ani Tluchoř nechtěli kvalitu publicistických pořadů v ČT komentovat.

Klaus: Politika se nedělá na vládě, ale u Moravce

K dlouhodobým kritikům Otázek Václava Moravce patří i prezident Václav Klaus.

"Politika se nedělá ve středu v devět ráno na zasedání vlády, ale v neděli ve 12 hodin u pana Moravce v České televizi. To je děs, to je nesmysl," postěžoval si nedávno v rozhovoru pro Blesk.

Prezident Václav Klaus byl 27. prosince v Praze hostem diskusního pořadu televize Prima Partie, který moderoval Jan Punčochář

Prezident k Moravcovi zásadně nechodí a přednost dává komerční Primě. Nova diskusní pořad nyní nemá, chce ho ale podle informací LN obnovit. Zatím je ve stadiu hledání moderátora.

Podle Klause je frekvence vysílání Otázek příliš častá, další politici si stěžují na zaujatost moderátora. "Nevidím problém ve frekvenci pořadu Otázky Václava Moravce. Je třeba však bedlivě sledovat, zda jsou pořady tohoto typu - neboť se nejedná jen o Otázky Václava Moravce - názorově vyvážené. Pokud by nebyly, byl by to vážný problém," myslí si šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!