Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Janeček vzkazuje Nečasovi: I zábava je naše poslání

Jiří Janeček, staronový šéf ČT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Janeček, staronový šéf ČT. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Generální ředitel České televize Jiří Janeček v reakci na nedávnou kritiku premiéra Petra Nečase na adresu ČT hájil obsah vysílání ČT a umístění zábavy ve veřejnoprávní televizi. Janeček podotýká, že s útoky ze všech stran kvůli nynějším změnám a restrukturalizaci televize počítá.

Janečkovo vyjádření v plném rozsahu zveřejnily Parlamentní listy.cz. Podle Janečka ale zákon o České televizi předpokládá, že veřejná televize zábavu vysílat bude. "Já neznám zákonnou definici zábavy, kterou nemůže veřejná televize vysílat," uvedl s tím, že televize je nejen veřejnou institucí, ale hlavně televizí, která potřebuje diváky a těm musí nabídnout to, co je zajímá.

Čtěte více

"Jako prostý televizní divák, ne jako předseda vlády, mohu pouze říci svůj subjektivní dojem: ČT1 a ČT4 neplní úkoly veřejnoprávního vysílání a jsou to v podstatě poplatky dotované komerční na plytkou zábavu orientované sportovní a zábavní kanály," uvedl před pár dny Nečas.

"Zábava na veřejnoprávní televizi patří"
"Na původní tvorbě, její rozmanitosti a kvalitě a na nezávislosti, vyváženosti a serióznosti zpravodajství musí stát televize veřejné služby. To je její poslání, zákonná povinnost a základ její existence. K původní tvorbě zábava nepochybně patří," uvedl Janeček.

Podle něj nynější restrukturalizací chce ČT dosáhnout konkurenčního prostředí, kde hodnotícím kriteriem bude výsledek díla, jeho kvalita a divácká spokojenost. "Změny takového rozsahu samozřejmě vždy vyvolávají odpor a mediální kampaně," napsal Janeček.

Personální změny v ČT

Restrukturalizace podle dřívějších informací počítá mimo jiné se zrušením 120 pracovních míst v tomto roce a s dalšími úsporami jako je například snížení nákladů služebních cest či počtu zpravodajských štábů v zahraničí.

V rámci ní Janeček už změnil i personální obsazení managementu. Například novým ředitelem zpravodajství ČT a současně ČT24 se od srpna stane Roman Bradáč, bývalý zpravodaj televize v USA. V obou funkcích nahradí Milana Fridricha, který povede divizi nových médií ČT. Prozatímní programovou ředitelkou ČT po Kateřině Fričové, která televizi opouští ke konci srpna, bude Kristina Taberyová.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!