Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Janečkova minulost mi nevadí

Helena Fibingerová s předsedou Rady ČT Jiřím Baumrukem na snímku z roku 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helena Fibingerová s předsedou Rady ČT Jiřím Baumrukem na snímku z roku 2007. | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Místopředsedkyni Rady ČT Heleně Fibingerové nevadí, že se současný ředitel veřejnoprávní televize za minulého režimu spolupodílel na šíření komunistické propagandy. Právě rada letos rozhodne, zda Jiří Janeček zůstane šéfem ČT i nadále.

Jak je pro vás závažná informace, že Jiří Janeček byl v době pozdní normalizace šéfem redakce táborského komunistického týdeníku Palcát, tudíž, že se přímo podílel na šíření režimní propagandy?
Nedokážu posoudit, zda je to pravdivá informace či ne. V souvislosti s volbou generálního ředitele ČT se budou ještě vytahovat různé špinavosti. Je to v každém případě účelové.

Důkazy jsou vcelku zjevné a sám Janeček to přiznává?
Jiří Janeček z toho, co za sedm let o televizi vím, byl velmi dobrým ředitelem, tečka. A pokud bude nyní někdo něco vytahovat nebo o tom psát, tak to vyvstane i v souvislosti s ostatními kandidáty. 

Ale ředitel média veřejné služby by měl být přece v maximální možné míře bezúhonný?
Já se vás zeptám, kolik vám je let? Kde jste byl? Také jsem žila v nějaké době. Byla bych velice opatrná, abych hodnotila lidi, kteří v té době pracovali, žili a nikomu neškodili. Nikoho nebudu soudit, protože jsem člověk objektivní a velice férový. Kdo v té době nežil, ať to nehodnotí.

Takže vás tyto nejnovější informace neznepokojují?
Mně osobně to nevadí.

Budete Janečka volit?
Názor, koho budu volit, jsem nikde neprezentovala. Nechám to na dobu, až se představí všichni kandidáti. Nicméně trvám na tom, že Jiří Janeček je určitě dobrým ředitelem. 

Pokud bude Janeček opět zvolen, neohrozí to fungování ČT v tom smyslu, že by mohl projevovat určitou vděčnost či vstřícnost k Radě ČT potažmo politické poptávce?
Doporučuji, abyste si s ním osobně popovídal. Jiří Janeček je všechno jen ne servilní člověk. Naopak jsem mívala pocit, že by mohl být k Radě více diplomatičtější. A jaké má kontakty s politiky nevím a ani to není můj úkol. Každý se s někým stýká.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!