9. února 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Japonci zakázali svému fotografovi odjet do Sýrie. Aby jej chránili

Radikálové z Islámského státu chtějí 4,8 miliardy za dva japonské rukojmí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radikálové z Islámského státu chtějí 4,8 miliardy za dva japonské rukojmí... | foto: idnes.tv/ AP

TOKIO Japonské úřady zabavily pas novináři, který se chystal do Sýrie. Islámští radikálové zabili nedávno v Sýrii dva Japonce, z nichž jeden byl žurnalista. Japonsko svůj krok zdůvodnilo nutností ochránit život fotografa Juičia Sugimota. Je to poprvé, co se Tokio rozhodlo k takovému kroku.

Devětapadesátiletý Sugimoto chtěl do Sýrie odcestovat 27. února a tvrdí, že neměl v úmyslu jet do oblastí, kde působí radikálové z Islámského státu (IS). Rozhodnutí úřadů považuje za ohrožování svobody tisku. „Co se stalo s mým právem svobodně cestovat a se svobodou tisku?“ řekl Sugimoto listu Asahi šimbun.

Spolupracovník zavražděného

Ministerstvo zahraničí však tvrdí, že úřady postupovaly v soulady se zákonem, který umožňuje zabavit pas v případě, kdy je třeba ochránit život jeho majitele.

ČTĚTE TAKÉ

Sugimoto řekl japonskému listu, že chtěl odjet do Turecka a z něj pokračovat do Sýrie. Měl ho doprovázet bývalý voják, který v minulosti pracoval s Kendžim Gotoem, tedy s jedním ze zabitých rukojmích. Byl to dokumentarista a Japonsko se snažilo jeho život zachránit vyjednáváním s IS. Druhým rukojmím byl Haruna Jukawa, který padl do zajetí stejně jako Goto loni v Sýrii. IS za oba původně chtěl 200 milionů dolarů, pak začal vyjednávat o propuštění irácké teroristky vězněné v Jordánsku.

Pomoc ano, ale jen humanitární

Vláda premiéra Šinzó Abeho před krizí ohlásila pomoc zemím, které se potýkají s důsledky aktivit IS. Poskytne jim 200 milionů dolarů, ale nikoli na boj proti IS, nýbrž na humanitární pomoc uprchlíkům.

Podle čerstvých průzkumů veřejného mínění ztráta obou rukojmích japonské vládě neuškodila. Její postup schvaluje 60 procent občanů, což znamená zvýšení popularity. Podobný počet Japonců chce, aby Tokio dále podporovalo země ohrožené IS, avšak tato pomoc nemá být vojenská.

Lidovky.cz, ČTK