Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Japonský důchodce žaluje televizi za 'příliš mnoho cizích slov'

Sledování televize (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sledování televize (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

TOKIO Japonský důchodce žaluje státní televizi a žádá odškodnění ve výši 1,41 milionu jenů (asi 280.000 korun) za psychickou újmu, kterou mu způsobuje nadměrné používání cizích slov. Kvůli nim jsou pro něj některé programy nesrozumitelné, oznámil ve čtvrtek jeho právní zástupce.

Jednasedmdesátiletý Hodži Takahaši viní televizi z toho, že příliš spoléhá na slova vypůjčená z angličtiny, než aby používala jejich japonské ekvivalenty.

"Podstatou jeho stížnosti je skutečnost, že se Japonsko příliš amerikanizuje," řekl agentuře AFP jeho právní zástupce Mucuo Mijata. "Má strach, že se tato země stává pouhou americkou provincií."

Zájem o americkou kulturu

Japonština má bohatou vlastní slovní zásobu, ale zároveň má také tradici "vypůjčovat" si slova z jiných jazyků, které často přizpůsobuje místní fonetice. Panu Takahašimu, který je členem skupiny na podporu japonštiny, vadí například slova "toraburu" (z anglického trouble - problém), "risuku" (risk - riziko) či "šisutemu" (system - systém) ve vysílání státní televize NHK.

Angličtina začala do japonštiny pronikat po druhé světové válce během Spojenými státy vedené okupace, po níž následoval zesílený zájem o americkou pop-kulturu. Mezi další anglická slova, která se poté do japonštiny vmísila, tak patří například "terebi" (TV), "radžio" (rádio), "dedžitaru" (digital - digitální) či "taoru" (towel - ručník).

Japonština ale má výpůjčky i z dalších jazyků. Z německého "arbeit" (práce) se stalo "arubaito" a z portulalského "pao" je "pan" - chléb. A každý rozumí také francouzskému "faux-pas" či "café".

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....