Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Je BBC nestranná? Hodlá stávkovat během konference konzervativců

BBC | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BBC | foto: Reprofoto

LONDÝN Řada prominentních televizních novinářů britské stanice BBC vyzvala své kolegy, aby nestávkovali během nadcházející konference vládní Konzervativní strany a během prezentace vládní zprávy o rozpočtových škrtech. V dopise odborové organizaci Národní sdružení novinářů (NUJ) uvedli, že načasování stávek riskuje vyvolání pochyb o nestrannosti BBC.

Zaměstnanci BBC začátkem září ve velkém počtu odhlasovali sérii stávek na protest proti záměrům vedení omezit jejich penze. První dvoudenní stávka má začít v úterý, kdy na konzervativní konferenci v Birminghamu vystoupí premiér David Cameron. Další bude 20. října, kdy ministr financí George Osborne oznámí konkrétní podobu rozsáhlých rozpočtových škrtů.

Podle dopisu načasování stávek riskuje, že bude vypadat jako "příliš stranické - obzvlášť, když cílem stávky nebyly konference jiných stran".

"Nestrannost je pro politické zpravodajství BBC klíčová a nechtěli bychom, aby se vyvolával dojem, že to již není něco, čeho si vysoce ceníme," uvedl dopis 32 televizních novinářů. Mezi nimi jsou populární moderátor a autor Jeremy Paxman, šéfredaktor politického zpravodajství Nick Robinson a další známé tváře z obrazovky jako Emily Maitlisová, Michael Crick či Laura Kuenssbergová.

Zdůraznili, že jim nejde o podstatu sporu o penze nebo princip stávky, ale data stávek jsou prý kontraproduktivní.

K dopisu se ale nepřipojili další hvězdy BBC jako Fiona Bruceová, John Humphrys či ekonomický šéfredaktor pořadu Newsnight Paul Mason. Ten řekl, že stávkovat bude a odmítl, že by rozhodování o datu stávek bylo politicky motivované. "Chceme prostě, aby stávka byla co nejúčinnější a co nejrychleji skončila," uvedl.

Šéf NUJ v BBC Ian Pollock uvedl, že konference stran nemohly být cílem stávky. Nebylo to technicky možné vzhledem k řadě pravidel, které musejí stávkující od vyhlášení stávky dodržet.

Například vedení British Airways několikrát úspěšně napadlo u soudu plánované stávky svého personálu kvůli technickým detailům hlasování o stávce.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!