Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Je brutální, ale drží se reality. Čím je inspirován svět Hry o trůny?

Brnění a zbraně. Bez nich se neobejde téměř žádný záběr drsného seriálu Hra o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brnění a zbraně. Bez nich se neobejde téměř žádný záběr drsného seriálu Hra o... | foto: HBO

NEW YORK Nová řada seriálu Hra o trůny, kterou 6. dubna začne vysílat americká televizní stanice HBO, znovu diváky zavede do magického světa draků, čarodějnic a nadpřirozených ledových stvoření. Ale fantazijní kontinent Západozemí není tak docela vymyšlený - se svými rytíři a feudálními pány je jeho prostředí podobné středověku, napsal server LiveScience.

George R. R. Martin, autor románové ságy Píseň ohně a ledu, na níž je seriál HBO postavený, sám říká, že si vzal inspiraci z jistých historických událostí včetně anglické Války růží. A diváci oceňují, jak se seriál "drží reality", byť je značně brutální. Jak blízko je tedy svět Hry o trůny skutečnému středověku? V některých bodech naprosto, uvádějí experti. Jedním dechem ale dodávají, že skutečná středověká Evropa byla mnohem nudnější a také méně brutálnější než Západozemí. Byla i mnohem víc sevřená náboženstvím, když katolická církev pronikala do každého aspektu života.

Nejprve jedna poznámka: středověk je zhruba definován jako období mezi pádem Říše římské v roce 476 a protestantskou reformací, která začala v roce 1517 a skončila kolem roku 1648. A byť se historici přou o přesné datování toho, odkud a kam sahá středověk, plus mínus 1000 let je dlouhá doba a Evropa je velké místo; proto je těžké "středověké časy" nějak zevšeobecňovat.

Stínání hlav a usekávání končetin

S ohledem na to se Martinovi podařilo velmi dobře zachytit část středověké reality, řekl Kelly DeVries, americký historik a odborník na středověk Marylandské univerzity. "Zbraně a brnění jsou tu správně respektovány," dodal. Moderní filmaři podle něj obvykle v bitvách sahají po okázalém stínání hlav a usekávání končetin meči. Ale středověké brnění odvádělo dobrou službu při ochraně před tehdejšími zbraněmi, tvrdí DeVries.

Také kuše a luky tehdy byly mnohem méně přesné, než jak se objevuje na plátně, a přesná trefa hledím přílby do oka, která je na plátně či obrazovce tak oblíbená, by byla přinejmenším velkou náhodou. "Lidé na bitevním poli umírali na vykrvácení," dodal. Tehdejší zbraně jen velmi zřídka zasáhly tak důležitý orgán, aby člověka okamžitě zabily.

Seriál HBO Hra o trůny slaví úspěchy

Martin má od historiků také pochvalu za to, že zobrazuje středověk jako mnohem násilnější svět než ten, který obývají dnešní diváci. "Je určitě pravda, že počet vražd v přepočtu na počet obyvatel byl velmi vysoký," řekl Carl Pyrdum III., odborník na středověk Yaleovy univerzity. "A je pravda, že se většina lidí setkala s nějakým druhem násilného divadla v každodenním životě. Běžné byly například veřejné popravy." A příšerná byla i spravedlnost, dodal Pyrdum. V jednom případě byla žena shledána vinnou, že jiného člověka ubodala k smrti. Jejím trestem bylo - ubodání stejným počtem ran, jaké sama zasadila své oběti. Zemřela po prvních zhruba 50 bodnutích, ale kati dál bodali do jejího těla, dokud nedosáhli správného počtu.

Život ve středověku ovšem nejspíš nebyl tak hrozný, jak zobrazuje válkou sužované Západozemí - alespoň ne po většinu té doby. Obyčejní lidé tehdy tvrdě pracovali, ale "byli to jenom lidi", říká Pyrdum. "Máme spoustu záznamů o tom, jak se dokázali bavit, jak se opíjeli, slavili, pořádali průvody." Běžný život byl prostý a ne moc vzrušující, o zábavu se staraly svátky a denní mše, souhlasí DeVries.

Během války pochopitelně nebyly časy tak růžové. Ale i tehdy, když se feudální pánové navzájem bili kvůli území, obvykle se snažili z bojů vynechat venkovany a jejich farmy. "Když se snažíte vydobýt si oblast nebo území, nechcete na něm zlikvidovat všechny budoucí ekonomické možnosti," řekl DeVries.

A obdobně také bitvy byly mnohem častěji vedeny tak, aby se protivník dal na útěk, než tak, aby byl zcela zmasakrován, jak to předvádí několik bitev ve Hře o trůny, dodal DeVries.

Touha, led a oheň, aneb Hra o trůny se vrací čtvrtou řadou

  • Mytická ledová stvoření, draci dštící oheň a uprostřed toho všeho lidé... Televizní stanice HBO začne tuto neděli vysílat čtvrtou řadu seriálu Hra o trůny, který by se podle agentury Reuters mohl stát nejsledovanějším seriálem v dějinách HBO.
  • Základna fanoušků tohoto středověkého fantasy dramatu neustále stoupala během vysílání předchozích tří sérií. Sledovanost je stejně vysoká mezi muži i ženami, které přitahuje spletitá zápletka plná zvratů, vzájemných vztahů, a přinejmenším na poměry HBO také plná sexu a násilí.
  • Předlohou seriálu je populární, dosud nedokončená fantasy sága Píseň ledu a ohně amerického spisovatele George R. R. Martina, který se na seriálu rovněž podílí. Seriál se jmenuje podle první knihy v sérii, která má mít celkem sedm dílů, z nichž zatím vyšlo pět.
  • Děj se odehrává ve fiktivním světě kontinentu Západozemí a sleduje více než dvě desítky hlavních postav uprostřed války vládnoucích rodů. Krom války mezi královstvími a rody hrdinové čelí také vnějším hrozbám, mezi nimiž nechybí draci a Bílí chodci - prakticky nezničitelná stvoření z dálných severních oblastí světa, která dokážou oživit mrtvé.
  • Třetí série vyvrcholila tím, co je nyní známé jako "Rudá svatba", když byly na svatební hostině zrádně zavražděny tři hlavní postavy a mnoho dalších lidí. Pro řadu seriálů by podobnou zápletku bylo jen těžké překonat, ale herci tvrdí, že letošní řada bude ještě dynamičtější, aby seriál neztratil oblibu diváků.
  • V loňském roce Hru o trůny sledovalo průměrně 14,4 milionu diváků, což je jen zhruba o 50.000 méně než měl dosud nejsledovanější seriál HBO - šestá řada rodinné mafiánské ságy Rodina Sopránů. Ženy tvoří 42 procent diváků Hry o trůny.
  • Jak stoupá popularita seriálu, rozšiřuje se také jeho dosah - už se vysílá ve více než 200 zemích a územích světa včetně České republiky. A úměrně tomu narůstá i zisk a objem zboží, které je s ním spojené. Příjmy HBO ze zákaznických poplatků stouply v roce 2013 o šest procent. A na internetové stránce HBO je nyní k mání 350 druhů zboží spojeného s Hrou o trůny.
  • Natočení páté řady seriálu zatím nebylo oficiálně oznámeno, ale podle mluvčí HBO je s ohledem na popularitu seriálu těžké si představit, že by seriál neběžel dál.
,

Ráj introvertů. V době covidové netrpí, naopak mají život krásnější

Žena na posteli s notebookem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ukázalo se, kdo je kdo. Škatulky z psychologických příruček dostaly konkrétní podobu. Covidový rok odhalil, kdo je...

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Prostituce zažívá krizi. Ženy musí spoléhat jen na sebe, klienty straší PES

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Epidemie koronaviru se citelně dotýká i nejstaršího řemesla. Podle Spolku pro ochranu žen, který se zabývá pomocí...