6. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Snaha ukončit stávky ve francouzském rozhlase zkrachovala

Demonstrující zaměstnanec Radio France | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrující zaměstnanec Radio France | foto: CitroënReuters

PAŘÍŽ Konec stávky ve francouzském veřejnoprávním rozhlase je zatím v nedohlednu. Víkendová jednání o ukončení časově neomezené stávky, která je již nyní nejdelší stávkou v rozhlase za posledních deset let, skončila krachem.

Zaměstnanci společnosti Radio France protestují proti plánovaným úsporám, která mají vést ke zrušení až několika stovek pracovních míst.

Stávka začala 19. března. Ředitel společnosti Mathieu Gallet uvedl, že stávka stojí rozhlas jeden milion eur týdně (27,5 milionu korun) a varoval, že pokud skupina neuskuteční potřebná úsporná opatření, mohla by se do několika měsíců ocitnout bez peněz.

Společnost je z 90 procent financována státem. Letos by měla vykázat deficit 21 milionů eur. Vláda se však rozhodla, že ponechá výši dotací pro Radio France v příštích třech letech beze změny a vyzvala rozhlas, aby snížil své výdaje.

Gallet vypracoval plán, podle kterého by rozhlas měl snížit výdaje v letech 2015 až 2019 o 50 milionů eur (1 377 milionů korun) a navrhl zrušit 200 až 300 pracovních míst prostřednictvím nabídky dobrovolného odchodu z firmy. V současnosti má rozhlas kolem 4900 zaměstnanců, napsala agentura Reuters.

ČTK, Lidovky.cz

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?