Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Jsem důstojník ruské armády, zaznělo a ozbrojenci zadrželi na Krymu štáb ČT

Miroslav Karas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Karas. | foto: ČT24

PRAHA/NOVOOZERNE Ruští ozbrojenci na Krymu na desítky minut zadrželi ve městě Novoozerne na západě poloostrova zpravodaje České televize Miroslava Karase a jeho kameramana. Stalo se tak ve chvíli, kdy ruští vojáci obsazovali základnu ukrajinského námořnictva. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek incident odsoudil a označil za hrubé porušení novinářských svobod, případ už je ale podle něj vyřešen. Jak, to neupřesnil.

Ozbrojenci, z nichž se jeden představil jako důstojník ruské armády, podle ČT zabavili štábu kameru a akreditace. Na reportéry mířili zbraněmi, nikam je ale neodvedli a nechali je čekat. Asi po 40 minutách všechno vrátili, paměťová karta v kameře ale byla zničená. Čeští novináři se před zadržením chystali natáčet záběry, jak ukrajinští vojáci opouštějí obklíčenou základnu.

Podle Zaorálka způsob zacházení s novináři na Krymu jenom potvrzuje, že na poloostrově nyní nejsou normální poměry a Krym nelze pokládat za místo, které svobodně rozhoduje o svém osudu. "Náš chargé d'affaires v Moskvě se již spojil s panem Karasem, takže v této chvíli mám informaci, že situace, ten jeden případ je vyřešen," dodal Zaorálek.

Karas v ČT uvedl, že po počáteční zdrženlivosti, kdy se neoznačení ozbrojenci na Krymu pouze obraceli ke kamerám zády, dělají nyní vše pro to, aby je nikdo nenatáčel. Argumentují podle zpravodaje tím, že novináři jsou na ruském území a vojáky natáčet nesmějí, což přitom ještě před několika dny možné bylo.

Velení ukrajinské armády pokračuje v evakuaci ukrajinských vojáků z Krymu, své příslušníky z poloostrova okupovaného Ruskem stahuje také ukrajinská pohraniční stráž. Premiér proruské krymské vlády Sergej Aksjonov vyzval ukrajinské vojáky na poloostrově, aby buď složili přísahu věrnosti Krymu, anebo odevzdali zbraně a poloostrov opustili. Ukrajina žádá OSN, aby byl Krym vyhlášen za demilitarizovanou zónu.

VŠE O DĚNÍ NA UKRAJINĚ A NA KRYMU NAJDETE ZDE

Karase a jeho kameramana zadržela loni v prosinci ruská policie na čtyři hodiny v Krasnodarském kraji při natáčení reportáže o přípravě olympiády v Soči. Stalo se tak údajně kvůli nedovolenému překročení hranic. Podle ČT se ale novináři žádného přestupku ani trestného činu nedopustili a pohybovali se v místech, kde předtím působili i jiní zahraniční reportéři.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!