15. května 2009 14:34 Lidovky.cz > Byznys > Média

Jurinová neuspěla, do Rady ČT zvoleni Prokeš a Kratochvíl

Česká televize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Poslanci dnes tajnou volbou doplnili Radu České televize o další dva členy. Stali se jimi Jiří Kratochvíl a Jan Prokeš. Oba již v kontrolním orgánu veřejnoprávní televize působili.

Prokeš je dosavadním místopředsedou současné rady, zvolen do ní byl v dubnu 2004. Režisér Kratochvíl byl členem rady bývalé, která odvolávala tehdejšího šéfa ČT Dušana Chmelíčka. V radě, kam byl zvolen za ČSSD, Kratochvíl působil od května 2000 do ledna 2001, kdy všechny její tehdejší členy v průběhu tzv. televizní krize odvolala sněmovna.

Po rozdání 129 volebních lístků dostal dnes Jiří Kratochvíl od poslanců 82 tajných hlasů, Jan Prokeš 84 hlasů. Výkonu mandátu se ujmou 29. května, na šest let.

Neúspěšně z volby vyšli dosavadní radní Dobromil Dvořák (8 hlasů), bývalá moderátorka Novy, nyní mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová (10 hlasů) a ředitel pražské Městské knihovny Tomáš Řehák (4 hlasy).

Rada stále není kompletní

Prokeš a Kratochvíl patří mezi pět nových členů rady. Tři byli zvoleni už minulý týden, jde o Jaroslava Dědiče, bývalého mluvčího ministerstva financí za Bohuslava Sobotky (ČSSD), bývalého senátora ODS Josefa Pavlatu a pravoslavného kněze Petra Koutného.

Rada ČT má být ze zákona patnáctičlenná. Poslední místo, uvolněné po březnové rezignaci radního Josefa Jařaba, v ní ovšem zůstalo neobsazené i po dnešní volbě.

Sněmovna vybírala Jařabova nástupce ze tří kandidátů, ani jeden z nich ale neobdržel dostatečný počet hlasů. Pro Jana Chládka bylo 7 hlasů, pro Lubomíra Mikolajského 3 a pro Václava Nájemníka 52.

Těrlicko pasívní dům ALPH 86
Těrlicko pasívní dům ALPH 86

Těrlická, Těrlicko - Dolní Těrlicko, okres Karviná
4 760 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz