Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Kancléř Mynář na odstřel. Blíží se rozhodnutí o jeho prověrce

Hradní kancléř Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradní kancléř Vratislav Mynář. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA  Ve zpravodajské komunitě to vře. Blíží se rozhodnutí o bezpečnostní prověrce Zemanova úředníka. Jedna z nejsledovanějších prověrek poslední doby se chýlí ke svému konci.

Hradní kancléř Vratislav Mynář, který patří mezi nejvýše postavené úředníky v zemi a zároveň je nejbližším spolupracovníkem prezidenta Miloše Zemana, by měl do konce prázdnin od Národního bezpečnostního úřadu slyšet ortel „zamítá se“.

„Na NBÚ existuje interní pokyn, aby do konce srpna bylo vydáno rozhodnutí, kterým se zamítne žádost o udělení prověrky Mynářovi,“ řekl LN pod podmínkou anonymity důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity. Vyloučit se ale zcela nedá, že na udělení prověrky bude takový tlak, že ji Mynář nakonec dostane.

Úředníci suplují

Vleklé řízení začalo už v prosinci 2013. Právě tehdy si Mynář požádal o prověrku na přísně tajné, což je nejvyšší možné prověření, ačkoli by mu bývala stačila prověrka na tajné. Jak počátkem roku upozornila MF DNES, Mynář si prověřování pozastavil a reálně ho úřad začal „proklepávat“ až na přelomu listopadu a prosince 2014. Přivolal tím hněv prezidenta Zemana, který už dříve avizoval, že pokud nezíská nutné osvědčení, bude si muset hledat novou práci.

V minulosti bylo zvykem, že kancléři bezpečnostní osvědčení měli. Opravňuje je pracovat s tajnými informacemi, komunikovat se zpravodajskými službami či se například účastnit setkání se zástupci Severoatlantické aliance a EU. To vše je Mynářovi už roky zapovězeno a jeho práci musí suplovat jiní úředníci z Hradu.

Ve hře je opravdu hodně. Pokud Mynář osvědčení nedostane, automaticky to vrhne negativní světlo i na samotného prezidenta Zemana, kterému bývalý šéf Strany práv občanů – Zemanovci pomáhal v prezidentské kampani.

Rizik kolem Mynáře je přitom i z veřejných zdrojů známo hned několik: „namočil“ se v případu privatizační kauzy Petrcíle, v byznysu s pohledávkami za černé pasažéry pražského dopravního podniku, v neprůhledném prodeji odpadové firmy. Naposledy si koupil vilu v pražských Strašnicích za mimořádně výhodnou cenu 5,5 milionu korun.

Střet služeb

Kvůli zmíněné prověrce to vře i uvnitř zpravodajské komunity. Podle informací LN se v ní vytvořily dva tábory. Proces prověřování má na starosti NBÚ, kterému jde i s ohledem na sledovanost této kauzy o reputaci. Jenže při prověřování, zvláště na vysoký stupeň utajení, jaký Mynář požaduje, musí NBÚ požádat o spolupráci tajné služby. V tomto případě měla podklady zaslat civilní kontrarozvědka, tedy Bezpečnostní informační služba (BIS). Šéf NBÚ Dušan Navrátil má blíže k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ředitel BIS Jiří Lang zase důvod k dobrému vztahu s Hradem.

„Od BIS přišla velmi obecná zpráva. Na jejím základě vlastně nebylo možné učinit žádný relevantní závěr,“ prozradil LN dobře informovaný zdroj.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.