Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Kancléřská tajenka. Přílepek, jenž Mynářovi ‘bránil‘ zveřejnit majetek, posloužil už Weiglovi

Mynář Vratislav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mynář Vratislav | foto: Česká pozice

PRAHA Prezidentův kancléř Vratislav Mynář má v úterý do Poslanecké sněmovny konečně donést své majetkové přiznání. Tedy dokument, kvůli jehož nezveřejnění byl opakovaně kritizován. Dopoledne jej prý předá do rukou poslankyně TOP 09 Věry Kovářové.

„Prohlédnu si donesené materiály a pak rozhodnu, jestli je zveřejním. Předpokládám ale, že pan kancléř počítá s jejich uveřejněním,“ řekla Kovářová LN.

Hrad se s kritiky dlouho pře o to, zda má kancléř vůbec povinnost přiznání podávat. Zmatek do situace vnesla novela zákona o střetu zájmů v roce 2009. 

Konkrétně pozměňovací návrh poslance ČSSD Robina Böhnische. Ten totiž určuje každému činiteli místo, kam má změny ve svém majetku za uplynulý rok hlásit. U hradního tajemníka však přesná definice gesčního orgánu chybí.

Důvěryhodný zdroj LN ze státní správy, dobře obeznámený s tehdejším vyjednáváním ve sněmovně, naznačuje, že by za zmatečným ustanovením v zákoně mohla být lobby Hradu. Konkrétně kancléře prezidenta Václava Klause, který v tu dobu stál v čele země.

„Jde o věcnou úpravu, psanou na objednávku vysoce postavené osoby, která si již déle nepřeje mít povinnost podávat každoročně majetková přiznání. Touto osobou je tajemník prezidenta (Jiří) Weigl,“ uvedl zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Dnešní ředitel Institutu Václava Klause to však jednoznačně odmítá.

Dále v úterních LN najdete

  • K léčbě narkomanů chybí miliony

Dlouhodobě užívají opiáty a mají za sebou několik marných pokusů o abstinenci. Ze dne na den však přestat s drogami nedokážou. Jejich jedinou šancí je substituční léčba. Na její plné zavedení však chybí kolem 150 milionů korun.

  • Vleklá bitva o provize z pojištění

Kolem chystaných změn v pojišťovnictví se už delší dobu odehrává nevídaná bitva. Jde totiž o miliardy korun, které se točí u pojišťovacích zprostředkovatelů. Právě toto téma padlo jako jedna z nejpravděpodobnějších příčin odvolání náměstka ministerstva financí Martina Prose. Nyní se kolem něj točí ostrá debata ministra financí Andreje Babiše a poslance ČSSD Ladislava Šincla.

  • Migrace doby bronzové poodkryli i dva Češi

Dnešní Evropané výrazně vděčí za svou genetickou výbavu předkům, kteří v době bronzové zalidňovali starý kontinent z oblasti Kavkazu. S takovým závěrem přišla nedávná studie zkoumající genom 101 jedinců z archeologických nálezů.

Analyzované kosterní pozůstatky pocházejí z velkého území od Altaje přes Maďarsko až po Dánsko, jak uvedl mezinárodní tým v prestižním časopise Nature. V použitém souboru bylo i šest dobových ostatků z českého území. „Pocházejí z Moravské Nové Vsi a ze středních Čech – z Kněževsi a z Brandýska,“ říká archeolog Jan Kolář z Masarykovy univerzity. Je jedním ze dvou Čechů, kteří jsou pod důležitým článkem podepsáni.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...