Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Sladká šedesátá: Karel Hubáček navrhl geniální Ještěd

Jeden z nejvýznamnějších českých architektů Karel Hubáček  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z nejvýznamnějších českých architektů Karel Hubáček | foto: ČTK

Speciál Lidových novin z edice 101 pod názvem Sladká šedesátá je věnován mytickému desetiletí – šedesátým létům dvacátého století. Podnětem k jeho napsání byly i odchody řady osobností, k nim patřil i světoznámý architekt Karel Hubáček.

Jako dosud jediný český architekt získal cenu Augusta Perreta, kterou udílí Mezinárodní unie architektů. Bylo to v roce 1969 za objekt vysílače a hotelu na severočeském vrchu Ještěd.

Nahlédněte do magazínu Sladká šedesátá


Karlovi Hubáčkovi se podařilo vytvořit stavbu, co tak přirozeně vyrůstá z vrcholku kopce, že i člověku, který ji vidí poprvé, připadá samozřejmé, že tu musela stát odjakživa. Přitom je to výrazný, dominantní objekt. Má futuristický tvar čehosi, co sem bylo přeneseno ze sci-fi literatury. Když svítí slunce, jeho stříbrný plášť háže odlesky desítky kilometrů daleko. Ale tím vším neupozorňuje na sebe, nýbrž na okolní krajinu, dotváří ji. Ještěd se začal stavět v roce 1966, dokončen byl o šest let později. Byl zvolen nejkrásnější českou stavbou dvacátého století.

Architekt a autor horského hotelu s vysílačem Ještěd Karel Hubáček

Architekt a autor horského hotelu s vysílačem Ještěd Karel Hubáček

Karel Hubáček, obvykle označovaný za "libereckého architekta" se ve skutečnosti narodil 24. února 1924 v Praze. Vychodil gymnázium v Nuslích, za války byl totálně nasazen v Německu. Do Liberce byl poslán v padesátých letech, aby zde projektoval výstavbu měst a vesnic. Koncem šedesátých let tu spoluzaložil legendární studio SIAL (Sdružení inženýrů a architektů Liberec), které ovlivňuje českou architekturu dodnes. Mezi Hubáčkovy další známé stavby patří například obchodní dům Ještěd v Liberci (v roce 2009 zbourán), modrá vyrovnávací vodárenská věž na Dívčích hradech nebo divadlo Husa na Provázku.

101: Sladká šedesátá…


"Jestli jsme měli ve druhé polovině 20. století architekta světového významu, a to včetně těch, kteří pracovali a žili za hranicemi, tak to byl Karel Hubáček," prohlásil o libereckém vizionáři z Nuslí jeho kolega Miroslav Masák.

Karel Hubáček zemřel 23. listopadu 2011.

Více o architektovi světového formátu Karlovi Hubáčkovi si přečtěte ve speciálu Lidových novin z edice 101 Sladká šedesátá.

Nesehnali jste speciál Lidových novin ve své trafice?

Objednejte si Sladká šedesátá do své schránky. Pošlete SMS ve tvaru LN SSLB jmeno prijmeni ulice cislo město psc (vzor: LN SSLB jan novak jindrisska 16 praha 1 11000) na číslo 902 11 a my vám jej doručíme.

Cena odeslané SMS podle běžného tarifu vašeho operátora, konečná cena za speciál je hrazena příchozí zpoplatněnou SMS ve výši 75 Kč vč. DPH. Službu technicky provozuje ATS, infolinka 776 999 199 (po-pá, 9.00–16.00), www.platmobilem.cz.

Všechny speciály 101 Lidových novin zakoupíte také v Servis centru - MAFRASHOP, Karla Engliše 11, 150 00 Praha 5, otevírací doba po-pá 9-18 hod., tel.: 225 063 111

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!